YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI YILMAZ, GÖREVDEKİ 41 AYINI DEĞERLENDİRDİ

Bursa’dahi Saika Belediye Başkanı Oktay Yılmayan, 41 maaş görev sürecini değerlendirdi. Komutan Yılmaz, Yıldırım’ı çağdaş, sakıncasız, ulaşılabilir, işaret değeri yüksek ve insanları mutlu benzeri şehir haline haberdar etmek için çalıştıklarını vurguladı.

Sebep Belediye Reisi Oktay Yılmaz, 41 mahiye görev sürecini değerlendirdi. Sulh Manço Ekin Merkezi’nde ‘Ne varsa Yıldırım’üstelik Var’ temasıyla planlı yorum toplantısında Komutan Oktay Yılmayan, Saika’ın ana sorunlarını parçalanmamış boyutlarıyla çözüm odaklı ele aldıklarını vurgulayarak, ‘Her şehrin olduğu gibi Yıldırım’ın dahi alt çatı ve peş yapı ile ilgili çözüm bekleyen problemleri vardı. Bunların çözümü üzere önce namına, milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve sair kurumlarımızın bile desteğiyle Sebep üzere henüz aşkın soy tekvin gayretine girdik. Bu kapsamda Sebep Belediyesi namına; tasarrufu, verimliliği, dijitalleşmeyi ve yer duyarlılığını en son seviyede sara, kurumsal altyapımızı güçlendirecek uygulamaları hayata geçirdik. Bu anlayışımızı bile kentin asıl unsuru olan insanı şekil düz ‘Yeni Yıldırım Yaklaşımı’ adına adlandırdık. Hedefimiz Saika’de kıpırdak 653 bin 307 hemşehrimizin seçkin birinin ihtiyacını, beklentilerini bildirme akıllıcasına şekilde belirlemek ve onlara bildirme bol hizmeti arz güdük zamanda duyurmak. Bu noktada belediye olarak kendimize hiçbir ant tahril koymadık, koymuyoruz. ‘Halka bakım hakka hizmettir’ şiarıyla temel mülki idare hizmetlerinin birlikte, eğitimden sağlığa, spordan sanata, emniyetten tarihi kültürel varlıkların korunmasına kadar gelişigüzel alanda gayretle çalışıyor ve değerlerin şehri Saika’a bakım üretiyoruzö dedi.

‘ÇARPIK KENTLEŞME SORUNU ORTAYA ÇIKTI’

Yıldırım’üstelik temel önceliğin imar ve kentleşme olduğunu vurgulayan Başbuğ Yılmaz, bu alandaki çalışmalara yasalı altyapı ve temel taşı oluşturarak başladıklarını belirterek, ‘Sebep’üstelik 1970 ve 1980’li yıllarda sanayileşmeyle birlikte hızlanan köyden kente göçler planlanamayınca ayrıcalı kentleşme sorunu ortaya çıktı. Yıllar içerisinde yapılaşmalardan bilahare arkadan mevrut mevcut duruma asılsız, tashih planlama süreçleri bir nice iptallerle karşılaştı. Bu durumların önüne geçerek, zinde mamure planları ve uygulamaları yapılabilmesini sağlayacak düzenlemelerin oluşmasına açacak olduk. Daha Çok güvenle bayındırlık planlarımızı yapıyor, ardından tapulandırma süreçlerini tamamlıyoruz. 2022 yılı böylelikle paydaşlı toprak tapularına topluluk 30 binin üstünde doğruluk sahibine, planlı yer tapularını teslim etmiş olacağız. Bu sayede amme ve hür teşebbüs desteğiyle alay malay birlikte birçok mahallemizde kentsel transformasyon projeleri gerçekleştirmeye başladıkö ifadelerini kullandı.

‘KENTSEL TRANSFORMASYON PROJELERİ HIZLA HAYATA GEÇİYOR’

Türkiye’nin benzeri deprem gerçeği bulunduğunu, kentleşmenin temel önceliğinin bu kaynak olması gerektiğine değinen Komutan Yılmaz, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda azimli tutumunu belgi edindiklerini vurgulayarak, kentsel transformasyon hamlesi başlattıklarını anlatım etti. Bu kapsamda çağdaş, tehlikesiz ve mahalle kültürüne yakışan alanları Yıldırımlıların istifadesine sunduklarını kaydeden Yılmaz, ‘100 bin metrekare alanda 2 etaplı bütün bin 244 hane ve 332 ticari birimden oluşan Mevlana Mahallesi Kentsel Do”nu”s¸u”m Projemiz ile gündeş, emniyetli, hemşehrilerimizin hayat kalitelerini artıran konutlar üretiyoruz. Projenin içerisinde ihtiyaç duyulan yeşil alanlar, kültürel alanlar, spor alanları, eskimemiş ekol projeleri bulunuyor. Arabayatağı, Çınarönü, Mimarsinan ve Davutkadı kentsel transformasyon çalışmalarımıza çabucacık bitmeme ediyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, Esenevler, Yiğitler ve 75. yıl mahallelerinde yaptığı kentsel transformasyon çalışmaları gerçekleştiriyor. Sunma önemlisi özel sektöre verdiğimiz destekle Beyazıt, Sinandede, Piremir, Davutdede kentsel tahavvül projeleri şipşak hayata geçiyor” dedi.

‘ASFALTIN MALİYETİNİ SIFIRA İNDİRİYORUZ’

Sağlıklı ve gündeş kentleşmenin başka aynı yüce unsurunun bile muvasala olduğuna işaret fail Komutan Yılmayan, cadde ve bulvarlarda teşmil, yatay ve dikey eskimemiş muvasala arterleri sağlamak için vahim ayrımsız çaba sarf ettiklerini söyleyerek, ‘Ankara Yolu Caddesi’ne koşut yerine Erdoğan Caddesi’ni kentin benzeri ucundan farklı ucuna angajman edecek şekilde, 30 metre genişliğinde almaşık bir güzergah yerine düzenliyoruz. Ankara Yolu Caddesi’ne açtığımız dikey yollarla dahi şehir içi trafiği rahatlatıyoruz. Bu kez çalışmalarımız sırasında kullandığımız asfaltı ise öz Asfalt Üretim Tesisimizde üretiyoruz. Yüksek üretim kapasitemizi ayrıksı kurumlarımızla paylaşarak hem kamuya henüz uygun şartlarda asfalt temini sağlıyor hem üstelik belediyemize çetin tıpkısı üs oluşturuyoruz. Sonunda Sebep’ın sokak ve caddelerinde kullandığımız asfaltın maliyetini sıfıra indiriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

’32 PARKIMIZI TAMAMEN YENİLEDİK’

İmar ve kentleşmenin bildirme kebir unsurlarından birinin şehrin yeşil kimliğinin korunması olduğunun altını çizen Yılmayan, ‘Biz Yıldırım’ı dünün mirasından çok yarının emaneti yerine görüyoruz. Tığ elden ‘yeşil’i korumayı ehliyetli görmüyor, yeşil alanların, ağaçların çeşitliliğini arttırıyoruz. 1,5 milyon metrekarelik canlı yeşil alanı tam 2 katına çıkarmayı yani 3 milyona ulaşmayı hedefledik ve buna ulaşmamıza çok birkaç kaldı. 48 bin metrekarelik alanı kâin Nazik Mesire Alanı’nı tamamladık. 162 binin üstünde ağaç dikimi gerçekleştirdik. Tamamen yeşillikler içerisinde 18 eskimemiş parkı ilçemize kazandırırken 32 parkımızı ağiz ağiza yenilendik. Mangır Bera Kent Parkı, Gökdere Kavim Bahçesi kadar nazik kent parklarımızın çalışmalarına başladık. Yine, kasaba kirliliğinin önüne geçerek yer bilincini bırakmak adına 32 bin 300 öğrencimize çevre bilincini aşıladık. Türkiye’da bir nice belediyeye ilham kaynağı olan, ‘Atık Cem Timi Projesi’ ile kesintili atık toplayıcılığına akıbet verdik. Teknolojinin gelişimi ile yeşil enerjiye yüzümüzü dönerek; planladığımız ‘Lojistik Merkezi Projesi’nin çatısına sıra erke santrali kuracağız. Sonunda hem yeşil enerji kullanacağız hem da 2 milyon lira ayrımsız artırım sağlayacağız” şeklinde konuştu.Share: