Yozgat’ın Sorgun İlçesinde KEZ Marifetiyle Finanse Edilen Arıtma Tesisinde Sona Gelindi

Sorgun Belediyesi ve Avrupa Birliği ile Yer, Kentçilik ve İklim Bakanlığı beyninde imzalanan tören düzeni kapsamında 24 bin 100 metrekare kayran üstüne mensur edilen dirim bilimsel arıtma tesisinin yıl sonunda işletmeye alınacağı bildirildi. Tesisin günlük kapasitesinin 9 bin 100 metreküp olduğu açıklandı.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, akarsu kaynaklarının yeryüzü ongun şekilde değerlendirilmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesi için yapılan dirim bilimsel atılan su arıtma tesisi inşaatında sona gelindi. Günlük kapasitesi 9 bin 100 metreküp olan tesisin sene sonunda tamamlanarak işletmeye açılacağı kaydedildi.

Sorgun Belediyesi ile Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Avrupa Birliği beyninde imzalanan tören düzeni kapsamında 2020 yılının mabeyin ayı içerisinde yapımına başlanılan tesisinin sene böylecene tamamlanıp devreye alınmasıyla bölgedeki su kaynaklarının sunu iyi şekilde değerlendirilip ati kuşaklara bozulmamış aynı gelecek sağlanması planlandı. Avrupa Birliği ve Türkiye yoluyla akçalanmış edilen projeyle yapımı bitmeme fail üretim, ilçe merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta kâin Eğriöz Deresi’nin yakınına düz yazı ediliyor. Sorgun Biyolojik Atık Su Tasfiye Tesisi’nin, sulu suların temizlenmesine imkân vererek herif sağlığını ve tarım alanlarının sulanması özellikle almak amacıyla kesim halkını, çiftçileri, ekolojik sistemi müspet yönde etkileyeceğinin altı çizildi. Verimli toprakların korunmasına heybetli katkılar sağlayacağı belirtilen projenin toplam bütçesinin 9 milyon 440 bin 811 euro olduğu, bunun yüzdelik 85’inin Avrupa Birliği, yüzdelik 10’unun Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yüzdelik 5’lik kısmının dahi Sorgun Belediyesi eliyle karşılandığı belirtildi.

“SORGUN’UN HEP KANALİZASYON ATIKLARI ŞEHRİN DIŞINDAKİ DEREYE INHILAL EDİLİYORDU”

Sorgun Belediye Reisi M. Erkut Fellah, 24 bin 100 metrekare düz konusunda düz yazı edilen tesisin yapımına 2020 yılında başlanıldığını, bu yılın böylelikle birlikte tamamlanacağını söyledi. Çiftçi, “Biyolojik tasfiye tesisi, Sorgun’da doğrusu cesim projelerden aynı tanesi. Elan önceki Sorgun’un bilcümle şebeke atıkları şehrin dışındaki dereye deşarj ediliyordu. Birlik boşalma noktası üzerinde, Avrupa Birliği üzerinden yaptırmış olduğunuz aynı proje, kısaca 10 milyon euroluk bire bir proje. Bunun yüzde 85’ini Avrupa Birliği karşılıyor, yüzde 10’luk kısmını de Yer ve Şehircilik Bakanlığı karşılıyor, yüzdelik 5’lik kısmını dahi Sorgun Belediyesi adına bizler karşılıyoruz” dedi.

“BU YILIN SONLARINA AKILLICA FAALİYETE GEÇMİŞ OLACAK”

Projenin devreye girmesiyle birlikte henüz akman, doğayı esirgeyici suyun elde edileceğini nâkil Ekinci, şöyle konuştu:

“Bu proje sayesinde hem atılmış sularımızı dereye rahatlama ederken henüz akman ve doğayı koruyucu, oradaki tabiatın da devam edebileceği tıpkısı suyu Eğriöz Deresi’ne bırakmış olacağız. Eğriöz Deresi, bir zamanda Gelingüllü Barajı’nı besliyor. Dolayısıyla hem Eğriöz Deresi’ndeki habitatı korumuş olacağız hem da Gelingüllü Barajı’ndaki habitatı korunmuş olacağız. Biz, bu şekilde da hem oradaki öz içerisinde çalışkan hayatının bitmeme edebileceği ortamı sağlamış olacağız ki bu bizim üzere eşsiz. Tıpkı zamanda oradan çiftçilikle geçimini sağlayan vatandaşlarımıza de daha birinci sınıf, elan kullanışlı benzeri akarsu imkanı sağlamış olacağız. Günlük kapasitesin birlikte 9 bin 100 metreküp civarında. Sorgun’un bütün atık suyunu biyolojik yöntemlerle arıtan benzeri yapılış haline getirmiş olacağız. 2 kamer sonra, yani bu yılın sonlarına akla yatkin faaliyete esbak olacak.”

Share: