Yüksek Öztrak: “Cumhuriyet Yarını Düşünerek İnşa Kıymet, Fabrikalar Kurar; Biricik Nefis Şahsım Rejimleri Vefasız Yavru Gibi Bunları Satar, Savar”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Cumhuriyet yarını düşünerek, inşa kadir, fabrikalar kurar. Biricik kişilik şahsım rejimleriyse, asi velet kabil bunları satar savar. Cumhuriyetimiz elan önceki günden itibaren ‘temas üretimlik tıpkısı kaledir’ diyerek, ülkemizde üretim seferberliği başlatmıştır” dedi ve Cumhuriyet’in önceki dönemlerinde mensur edilen fabrikaları sıraladı. Öztrak, “Erdoğan ve şürekası tuttu bu mirası 63 bilyon dolara, özlük deyişleriyle ‘babalar kabil’ sattı. İşte Türk Telekom… Saray Telekom’u Lübnanlılara sattı. Satarken bile bizim tarlanın taşıyla, bizim tarlanın kuşunu vurdurdu. Lübnanlılar, Suudilerle tıpkısı oldu Türk Telekom’un karını aldı, borcunu dahi bizim bankalarımızın sırtına bıraktı, sonra dahi çekip gitti” diye konuştu.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Üstün Öztrak, bugün partisinin umumi merkezinde düzenlediği matbuat toplantısında, MYK gündemini değerlendirdi.

Öztrak, Türkiye’da benzeri barınma sorunu olduğuna ilgi çekerken, kentlerdeki kira artış oranlarını açıkladı. Öztrak, ” İstanbul’birlikte kömürlükten bozma evlerin kirası 4 bin liralık olmuş. Kiralık ofis fiyatları akıbet tıpkısı yılda, Trabzon’üstelik yüzdelik 180, Konya’bile, Sivas’ta ve Edirne’dahi yüzde 175, İzmir’de yüzde 173, Ankara’dahi yüzdelik 163, İstanbul ve Adana’dahi yüzde 155 kalık. Diyarbakır ve Van’üstelik kiralar az daha ikiye katlanmış. Satılık evlerde ağzını biraz milyondan aşağıya açan yok” dedi.

“SEÇKIN BAŞVURAN VATANDAŞTAN YEMEDEN IÇMEDEN 3’Ü EV SAHİBİ OLACAK”

TOKİ’nin “İlk Evim, İlk İşyerim” Projesine de değinen Öztrak, “Tekmil bile seçim öncesinde hükümet aynı içtimai bölük projesi elan açıkladı. TOKİ’nin yapacağı 250 bin sosyal konut için kısaca 8 milyon yurttaşımız başvurdu. Bugün başvuruların son haset. Temas başvuran 100 vatandaştan yalniz 3’ü basamak sahibi olacak. Geriye kalan 97 gönül familya hayalinden vazgeçilecek” diyerek konuştu.

Öztrak’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“MAZLUM MİLLETLER İÇİN BAĞIMSIZLIK PUSULASI OLDU: Tarz Yönetim Kurulu toplantımız bitmeme ediyor. Siyasette hoşgörü ve nezaketin temsilcisi, kızıl veri ve siyasa insanı esbak bölüm Umumi Başkanlarımızdan sayın Erdal İnönü’yü vefatının 15’inci yılında saygı ve rahmetle anıyorum. Hafta sonu Cumhuriyetimizin 99’uncu yaşını, iri tıpkı heyecan ve gururla kutladık. Cumhuriyetimiz hiç yalınç kurulmadı. Trablusgarp Savaşı, Balkan savaşları, Bir Numara Acun Savaşı, çeşit cephelerde, yekpare kaynaklarını tüketmiş, fakrı yokluk ortamında bire bir millet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, damarlarındaki kökten sürme kanda kâin kudretle, yayılımcı güçlerin karşısına dikildi, ‘Milli sınırlar ortamında vatan bire bir bütündür, bölünemez’ diye haykırdı. ‘Milli iradeyi bilgili kılmak’ esasıyla ‘Tam istiklal’ şiarıyla, hem öz maküs talihini yendi hem de mazlum milel üzere istiklal yolunun pusulası oldu.

ATAMIZI VE SİLAH ARKADAŞLARINI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ: Türkiye Cumhuriyeti, eren milletimizin, Kurtuluş Savaşı meydanlarında verdiği mağrur mücadelenin, medeniyet kulvarındaki devamıdır. 200 almanak kafasız kalmışlığa ve onlarca yenilgiye alın, milletimizin bulduğu çözümün adıdır. Atamız, birlik bu süreci şu sözlerle özetlemiştir: ‘Uçurum kenarında pimpirik bir büyüklük… Cins düşmanlarla kanlı boğuşmalar… Yıllarca süren uğraş… Ondan sonra, içeride ve dışarıda saygıyla maruf bakir yurt, yıpranmamış yüksek sosyete, bakir celal… Ve bunları başarmak için sakır sakır devrimler… İşte Türk umumi devriminin bire bir güdük deyimi…’ Bu onurlu mirasın sahipleri olarak, Cumhuriyetimizin 99’uncu yaşını tıpkı kez daha, gururla kutluyoruz. Atamızı ve silah arkadaşlarını bir kere elan gocunmak ve rahmetle anıyoruz.

TEK KİŞİNİN İRADESİNE RACI REJİMLER KUTUPLAŞTIRIR: Cumhuriyet nedir ve sultanlıktan farkı nedir? Şişman Atatürk; Cumhuriyetimiz ikinci yaşına girerken, İzmir Kız Hoca Okulu’nda, öğrencilerin sorusu konusunda, bunun cevabını gayet iyicene vermiş. ‘Cumhuriyet Altını, sağtöresel fazilete raci aynı idaredir. Cumhuriyet Altını fazilettir. Hükümdarlık, tevakki etmek ve tehdide dayanan tıpkısı idaredir. Cumhuriyet Altını idaresi efdal ve namuskar insanlar yetiştirir. Hükümdarlık, korkuya ve tehdide dayandığı için alın, aşağılanan, muhannet ve hain insanlar yetiştirir. Aradaki fark bunlardan ibarettir.’ Cumhuriyet Altını ahlak konusunda nesir edilir. Ucube şahsım rejimleri ise korku üzerine… Cumhuriyet Altını kalpleri birleştirir. Biricik kişinin iradesine raci rejimler ise kutuplaştırır. Içtimai kutuplaşma, demokrasiye meftun olmak istenen çarpış için sunma ciddi araçtır.

CUMHURİYETİMİZE VE CUMHURİYET DEVRİMLERİNE HÜVEYDA SALDIRABİLİYOR: Ülkemizdeki içtimai kutuplaşma, toksik seviyelere ulaştı. Zaman Türkiye’deki dalavere, otoriter rejime kayan, sunu tepedeki beş ülke arasında sayılıyor. Arsıulusal v-dem Institute tarafından yapılan çalışmada, ortaya sâdır sonuç bu… Kutuplaşma, ana adalet ve özgürlüklerimizi, yargıyı, adaleti, demokrasimizi ve 99 almanak Cumhuriyetimizi tehdit ediyor. Tek başına ülkeyi yöneten, YANLIŞSIZ Fırka Genel Başkanı Erdoğan’ın, TBMM Ekip Başkanvekili, ‘Tıpkısı kültür devrimi adına Cumhuriyet, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, hasılı hep düşünmemizi namevcut etmiştir’ diye niteleyerek, Cumhuriyetimize ve Cumhuriyet Altını devrimlerine, açik saldırabiliyor. Cumhuriyetimize ve Atatürk devrimlerine antagonizm ediyor, kinini kusuyor. YANLIŞSIZ Öğür Umumi Başkanı bile, bir yandan bayram haset milletin nezdinde, ‘Yaşasın Cumhuriyet Altını’ diye niteleyerek bağırıyor, ayrıksı yandan bu tehlikeli hadiseyi hoppadak seyrediyor. Ağzını açıp bir tane kortej söylemiyor. Süküt ediyor. Hangi demişler? Süküt ikrardan sağlık. Emreylemek ki kendisin de partisinin üstelik temel görüşü bu. Elan önce birlikte aynı SELIM Parti Genel Başkanı, Cumhuriyetimize ’90 almanak reklam arası’ diyen, benzeri milletvekilini siper etmişti.

FESLİ MECZUPLARI BAĞRINA BASAN SİZ: Ama bu kat dulda görenin, Erdoğan’ın özlük adına, Meclis’te müşavere yetkisi verdiği, bire bir Ekip Başkanvekili olması, çarkıt bir Hars Bakanı olması, bu rezaleti partinin kurumsal görüşü haline getiriyor. Yılın 364 haset, İngiliz zırhlısına binip kaçan vahdettin ve şürekasına, güzelleme üzerine güzelleme özne siz… ‘Keşke Palikarya galip gelseydi’ diyen, fesli meczupları bağırlarına basan siz… ‘Cihan haklı bitti. Müstevliler alacaklarının biraz mezuniyet mislini aldı ve anca gittiler, çekildiler. Kurşun sıkmadık ki. Övünecek şişman bire bir tarihimiz varken, kölelikten kurtulduğumuz tarihe münasebet hezel diyeceğiz’ diyen, tekaüt Meclis Başkanı’yla ayrımsız sahnede hem de 29 Ekim’dahi alay malay tekebbür veren gine siz… Altıncı filoya secde eden Cumhuriyet düşmanlarıyla afur tafur verip, deminden, senede bir dolaşma ‘yaşasın Cumhuriyet Altını’ diye bağırarak, Cumhuriyetperver olamazsınız.

BIRICIK KİŞİLİK ŞAHSIM REJİMLERİ SARAYA ILIŞIK SİSTEMİDİR: Cumhuriyet değim sistemidir. Yegâne nefis şahsım rejimleri ise saraya tabiiyet sistemidir. Milletin mecmu imkanları, bir avuç saray yanaşmasına seferber edilir. Güreşçiler kamu bankalarına, yönetim kurulu üyesi yapılır. ‘Aynı bir tane güvenlik makalesi okumadım, bu konuda ayrımsız husus biliyorum desem falsolu olur’ diyen hayat İçişleri Bakanı yapılır. Alacak alanlar, sefirikebir yapılır. Yurttaş, tıpkı yandan akşam eve zahir savuşturmak götüreceğini düşünür, farklı yandan ödediği vergilerle, ‘itibardan tasarruf olmaz’ diyen sarayı besler. Kavim evladını, yemez içmez okutur. İki darülfünun bitiren yurt evlatları, asgari ücretle hareket bulamaz. Ama sarayın yanaşmaları üç beş maaşla sağlık çatar, ekstrem arabalarda burunlarına düzgün şekeri çeker.

BIRICIK KİŞİLİK ŞAHSIM REJİMLERİ YANAŞMANIN HAMİSİDİR: Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi; yegâne nefis şahsım rejimleri ise şürekasının, yanaşmasının hamisidir. Saray başka ülkelerin talebiyle, ülkemizde tuttuğu, milyonlarca Suriyeliye, milletimizin kesesinden, milyarlarca dolar akıtır. Amma vatandaşlarımız hanay pahalılığı altında, inim inim inler. Suriyeli sığınmacının ‘bana vatandaşlık geldi, istemedim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsam, maaşım gayrimümkün, muhannet olurum’ sözleri, sarayın milletimizi hangi kuzuluk getirdiğini ne iyice anlatıyor.

TEK KİŞİLİK ŞAHSIM REJİMLERİ HAYIRSIZ ZÜRRIYET GİBİ SATAR, SAVAR: Cumhuriyet Altını yarını fikren, düz yazı değer, fabrikalar kurar. Biricik şahsiyet şahsım rejimleriyse, asi döl kabil bunları satar savar. Cumhuriyetimiz henüz geçmiş günden itibaren ‘seçme üretimlik tıpkısı kaledir’ diyerek, ülkemizde istihsal seferberliği başlatmıştır. Geçmiş Birinci Dünya Savaşı’ndan alınan dersle, üç beyaz… Şeker, bez ve un üretiminde, kendine uzluk evvel kasıt yerine konmuştur. Pandemiden bilahare eksiksiz dünya, bu politikalara hoşgörüsüz dönmektedir. Eskişehir, Turhal, Alpullu ve Uşak’ta şeker fabrikaları, Kayseri, Konya Ereğli ve Bakırköy’dahi çaput, Nazilli’birlikte basma, Bursa ve Bünyan’de oluşum fabrikaları… Hem bir banka hem tıpkı nesiç işletmesi yerine Sümerbank… Anadolu’nun pek çok ilinde buğday siloları, Aksaray’dahi Atatürk’ün talimatıyla kurulan azm-i milli un fabrikası… ve Cumhuriyetle gelişigüzel yükselen farklı fabrikalar. İlki Kırıkkale’da yolmak için 12 ilde çipo-polat fabrikaları, Paşabahçe Cam fabrikaları, çimento, kömür, kimyasal özellik, matbu fabrikaları, mugayir kaynaklarını çalıştırmak üzere Etibank, faaliyet santralleri, bakir demiryolu hatları, limanlar…

TÜRK TELEKOM’UN YAĞMALANMASINI SESSİZCE İZLEDİLER: 1950’lerde Seka’nın sahneye çıkması, 1960’larda Erdemir Demir-Çelik Fabrikası, Pet-Kim, 1970’ler Sakarya Tank-Palet Fabrikası, 1980’ler Tüpraş, 1990’lar Türk Telekom ve daha niceleri… Cumhuriyet hükümetleri bunca üretimevi kurdu. Erdoğan ve şürekası tuttu bu mirası 63 milyar dolara, kişi deyişleriyle ‘babalar kadar’ sattı. İşte Türk Telekom… Saray Telekom’u Lübnanlılara sattı. Satarken üstelik bizim tarlanın taşıyla, bizim tarlanın kuşunu vurdurdu. Lübnanlılar, Suudilerle ayrımsız oldu Türk Telekom’un karını aldı, borcunu dahi bizim bankalarımızın sırtına bıraktı, sonraları dahi çekip gitti. Devletin bu şirketin yönetimine atadığı memurin, Türk Telekom’un yağmalanmasını sessizce izlediler. Yetmedi, bazı saraya koruyucu bazen genel sekreter oldu kimileri de danışman…

İKİNCİ YÜZYILA TERMIN VERMEYE KALKIYORLAR: Bunu tamirat için, ülkenin ikinci yüzyılına randevu vermeye kalkıyorlar. Siz evvel bu talanın bir hesabını verin. Ama hangi gezer. Mecmu üstelik Cumhuriyet Bayramı arifesinde, Telekom’u soyup soğana çeviren, Lübnanlı Hariri Ailesi’nin temsilcisi, bağlılık yapar gibi Erdoğan’ın sarayına gelmiş. Sarayın kibirlisiyle basına kapalı tıpkısı musahabe yapmış. Şu fotoğrafa gani bakın… Hangi Erdoğan’ın yüzünde hesap soran bir tabir var hangi birlikte Telekom’un içini boşaltanlarda hesap veren tıpkısı ifade… Muhtemelen ki Hariri’nin keyfi yerinde objektiflere gülerek kurum veriyor. Cumhuriyet, tüyü bitmedik yetimin hakkını arar. Biricik şahsiyet şahsım rejimleri ise tüyü bitmedik yetimin hakkına girenlere hal düşünce sorar.

ERDOĞAN KAYNAKLARI İSRAF ETTİ, MİLLETE VERDİĞİ SÖZLERİ TUTAMADI: Geçtiğimiz hafta sonu, 20 yıldır hükümette olan sarayın kibirlisi, bundan sonra milletten bu misil yüz sene istedi. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 20 almanak devri iktidarında milletten 2 trilyon 504 milyar dolar kazanç toplamış, dâhilen ve dışarıdan 131 milyar dolar takanak kullanmış. Milletin 63 bilyon dolarlık malını satmış. Mecmu 2 trilyon 697 milyar dolar töz topladı, harcadı. DOĞRU Fırka’den eski 79 yılda göreve mevrut, kül Cumhuriyet Altını hükümetlerinin, kullandıkları kaynağın dört katını, dörtte biri kadar bir sürede harcadı. Esbak 57 hükümet, kullandıkları seçkin 100 dolarlık kaynakla ülkeye 714 dolar dirimsel sağladılar. Erdoğan hükümetleri ise kullandığı seçkin 100 dolarlık kaynakla hemen 533 dolar milli sağlık yaratabildi. Erdoğan kaynakları müsriflik etti. Millete verdiği sözleri tutamadı.

BECERİKSİZLİĞİ DANİSKASI: 2023’te adam başına geliri 25 bin dolara tart sözü verdiler. Demincek, ‘2023’te adam başı sağlık nihayet 10 bin dolar olur’ diyorlar. Bu da hedefin yarısı üstelik değil. Beceriksizliğin daniskası. Milletimize, ‘Türkiye’yi 2023’te evvel 10 tutum arasına sokma sözü’ verdiler. 1990’dahi önce 20’ye giren eş Türkiye ekonomisini, 2023’te önce 20’den düşürme sınırına getirdiler. Beceriksizliğin daniskası değil üstelik hangi. ‘İşsizliği yüzde 5’e düşüreceğiz’ dediler. İşsizlik yüzde 10 bile kaldı. Üstenme ettiklerinin iki allahsız. Beceriksizliğin daniskası.

KONUŞMADIKLARI TEK HUSUS ZAMAN: 20 yılda millete verdiği hiçbir sözü tutamayan millete taahhüdünü adına getiremeyen saray, demincek intişar önümüzdeki yüzyıl üzere milletten yetki istiyor. Bu kadarına bile pes doğrusu. Sen ati 100 yılı bırak 2023’e 2 kamer kaldığında 2023 hedeflerini bozukluk tutturamadın? Millete ilk bunun hesabını benzeri ver. Millet adına bunların çıraklıklarını gördük kalfalıklarını gördük, ustalıklarını gördük en böylecene camı çerçeveyi indirip bu ermiş milleti ve memleketi, şüphesiz dermansız ettiklerini dahi gördük. Demin önümüzdeki yılın hesabını vermeden önümüzdeki asra istekli olmaya kalkıyorlar. Gelişigüzel sıkıştıklarında evet tıpkısı çağ önceye ya üstelik tıpkı asır sonraya kaçıyorlar. Konuşmadıkları bir tane molekül zaman.

AÇLIK SINIRI 7 BİN 425 TL OLDU: Asgari ecir 5 bin 500 lira. Elan dört ay evvel belirlendi. Son kamer açıklayan açlık sınırı ise 7 bin 425 liralık oldu. Asgari ücretli tıpkı ailenin elden karnını amonyaklamak için ilave bin 925 liraya ihtiyacı var. Minimal ecir averaj ecir reşit. Yani saray ve şürekasının yönettiği bu ülkede gelişim bulamazsan da açsın hisse senedi bulursan de açsın. Tahaffuz krizi var. Takkadak son tıpkısı yılda doğalgaza yüzde 161, elektriğe yüzdelik 101 zam geldi. Bakir zamların dahi eli kulağında. Esnaf kira kadar mevrut enerji faturalarından elhak illallah demişti. Böyle giderse esnaf pes edip kapatacak. Kışla beraber hanelerden yükselen ‘yandım allah’ feryatları elan da artacak.

DEĞME BAŞVURAN 100 VATANDAŞTAN ELDEN 3’Ü HANE SAHİBİ OLACAK: İstanbul’birlikte kömürlükten bozma evlerin kirası 4 bin lira reşit. Kiralık kat fiyatları akıbet ayrımsız yılda, Trabzon’de yüzdelik 180, Konya’dahi, Sivas’ta ve Edirne’birlikte yüzdelik 175, İzmir’de yüzdelik 173, Ankara’birlikte yüzde 163, İstanbul ve Adana’birlikte yüzde 155 artmış. Diyarbakır ve Van’dahi kiralar az daha ikiye katlı. Satılık evlerde ağzını birkaç milyondan aşağıya açan yok. Cemi birlikte seçme öncesinde hükümet benzeri içtimai basamak projesi elan açıkladı. TOKİ’nin yapacağı 250 bin toplumsal ev üzere kısaca 8 milyon yurttaşımız başvurdu. Bugün başvuruların son haset. Seçkin başvuran 100 vatandaştan elden 3’ü göz sahibi olacak. Geriye kalan 97 güç sülale hayalinden vazgeçilecek.

TOGG’UN DÜNYANIN EN ÖNEMLİ TEKNOLOJİ ÜSLERİNDEN BİRİ OLMASI SUNMA NAZIK DİLEĞİMİZ: Hafta böylelikle Türkiye Araba Etap Grubu, dizi istihsal bandından önce aracını indirdi. Bunu ülkemiz namına sevinçle karşıladık. TOGG aynı özel sektör grubunun yatırımıdır. Haddinden Fazla büyük kaynaklar tahsis edilmiştir. Türkiye’nin mobilite teknolojilerinde ilerlemekte umududur. Aynı Türk markası olarak TOGG’un dünyanın sunma yetişkin teknoloji üslerinden biri olması en büyük dileğimizdir. Gelelim aracın fiyatına bu aracı almaya Erdoğan’ın gücü tabii kâfi. Ama milletimizin hangi kadarı bu ara bulucu alabilecek? Bunu bilmiyoruz. Aracın fiyatı açıklanamadı. Sır kabilinden saklanıyor. Erdoğan’ın demesine bakarak ‘mart ayı böylecene pazara çıkma bir ürünün fiyatının bugünden ilanı hem akla yatkın hem bile olabilir değilmiş…’

ÜLKEDE DÖRT AY SONRASINI ÖNGÖRÜLEMEZ ARKAÇ GETİRENLER BİR ASIR SONRASI İÇİN IDRAK, VİZYON VEREMEZ: Takkadak bu sözler de sarayın ekonomimizi ne hale getirdiğinin itirafıdır. Eğer bu ülkede firmalarımız dört ay sonrası üzere de eşit veremez kuzuluk geldiyse zaten ekonominin köküne aşıramento suyu dökülmüştür. Ama bu yıkımın müsebbiplerinden Nebati Bakan, halen harikalar diyarında geziniyor. Nebati Nazır’a bakarak; ‘dünyanın hissettiği kadar, enflasyonu hissetmiyormuşuz.’ Saray ve şürekası enflasyonu elbette hissetmez. Amma dört ay sonrasına fiyat verilemeyen ayrımsız ülkede enflasyonun neler çektirdiğini tıpkısı de millete sor bakalım. Bütün diyoruz; enflasyonun olduğu yerde öngörülebilirlik olmaz. Ayrımsız müddet sonradan yatırım dahi olanaksız. Yatırımın olmadığı yerde EKMEK olmaz, hisse senedi olamaz. Ülkede dört kamer sonrasını öngörülemez ağıl getirenler, ayrımsız asır sonrası için ülkeye içtihat, kavrayış veremez.

BİZ GELECEĞİZ: Umutsuzluğa yer bulunmayan. Türkiye karşılaştığı bu krizlerin üstesinden gelebilecek balaban aynı ekonomidir. Ülkemiz mebzul yetişmiş kadrolara sahiptir. İşte daha önceki Türkiye’yi krizlerden çıkarmış görmüş geçirmiş kadrolar, Milletin Masası’nda bir araya geldi. Türkiye’yi krizden çıkaracak reçeteye akıbet halini vermeye başladı. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken on paralık kimesne korkmasın. Tığ geleceğiz, ülkemizi saray yönetimi vasıtasıyla içine sokulduğu buhrandan çıkarıp alacağız. Tığ geleceğiz ülkemizi kısa müddet içerisinde önceki dünyanın genişlik nazik 15 ekonomisi, sonradan da dünyanın genişlik şişman 10 ekonomisi arasına sokacağız. Biz geleceğiz, kavgayı, kutuplaşmayı bitireceğiz. Bu ülkenin insanları benzeri birini dostça kucaklayacak. Aydın tıpkısı yarina birlikte vererek yürüyeceğiz. Tığ geleceğiz, bu ülkede tek çocuk yatağa haris girmeyecek. Gençlerimiz geleceğe umutla bakacaklar, öz ülkelerinde, kendilerinin ve ülkelerinin geleceği için çalışacaklar. Tığ geleceğiz, ülkemize huzur gelecek, zenginlik gelecek, hak gelecek, demokratlık ati. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, asırlık çınarın genç filizlerinde, bu ülkenin umutları yeniden yeşerecek.”

“KENDİSİ E-FEHAMET ÜZERİNDEN İSTİFA ETTİ”

Öztrak, açıklamalarının peşi sıra gazetecilerin gündeme ilişik sorularını yanıtladı.

Öztrak, bozuk CHP Umumi Başkanı ve Antalya Mebus Bahir Baykal’ın kızı Aslı Baykal’ın CHP’den incizap etmesine müteveccih yöneltilen soruya; “İstifa tek yanlı aynı müessesedir. Kendisi e-Oran üzerinden istifa etmiştir. Gerekçesinin kendisine sorulması daha akilane olacaktır” yanıtını verdi.

“BU SÖZLERİNİN CİDDİYE ALINACAK HİÇBİR YANI BULUNMAYAN”

Öztrak, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin CHP’nin hazine yardımının kesilmesi ile ait açıklamalarına ilişik soruya şu yanıtı verdi:

“Sayın Destici’nin bu ifadeleri gerçekse ciddiye alınacak tek yanı yoktur. Bu sözler ağız ağıza abesle iştigaldir. Bu sözleri söyleyen Destici, muhtemelen gözleri görenlerin gördüğünü, görmemektedir; kulakları duyanların duyduğunu, duymamaktadır. Zaman ülkemizde Cumhurbaşkanlığı bütçesinin seçme sürecinde kullanıldığına ilgili örnekler temas ahit yaşanmaktadır. Bilcümle mitingler devletin bütçesi ile yapılmaktadır. İşte en üst yaşadığımız, AKP Öğür Umumi Başkanı sıfatıyla hafta sonu Ankara’de yaptığı parti toplantısının finansı nereden karşılanmıştır? Benim sayın Destici’ye tavsiyem bunu sormasıdır. Ankara’daki bütün tenvirat direkleri DÜRÜST Tümen Genel Başkanı’nın fotoğrafları ile donatılmıştır. Bu nukut kimin cebinden çıkmıştır. Tekrar söylüyorum. Bu sözlerin ciddiye alınacak hiçbir yanı yoktur.”

“NEREDEN NEREYE”

Tecim Bakanı Mehmet Muş’un, enflasyona ilişik “Akıbet yılları saymazsanız ortalaması yüzdelik 8, 9 civarındadır” yönündeki açıklamasının sorulması üstüne ise Öztrak, şunları söyledi:

“Iktisat yönetimine baktığınız zaman yaptıkları sonucunda kavim namına bilcümle birlikte ezinç çekmesek çok eğlendiriciler. Haddinden Fazla esprililer. Anadolu’bile tıpkısı hezel var, ‘Laf söyledi bal kabağı, doğra doğra koy tabağa.’ Yiğitlik yeryüzü ederken bu büyüklüğünde bile sirkatin söylenmez. Sayın Nazır, ucube şahsım rejiminin enflasyonu şahlandırdığını itiraf etmiş. Atama bakanın son yıllarda bahsettiği, ekonomiyi ki yönetiyor. Ekonominin sorumlusu ki? Erdoğan şahsım hükümetleri hareket başına geldiğinde Türkiye’bile bitiren enflasyonu yüzde 29,7 idi. Müstahsil enflasyonu ise yüzde 30,8 idi. 20 yıl sonraları tüketici enflasyonu yüzdelik 83,5 reşit, üretici enflasyonu yüzdelik 151,5 reşit, tüketici enflasyonunda dünyada geçmiş 5’e girmişiz; müstahsil enflasyonunda acun birincisi olmuşuz. Nereden nereye? Bu tablonun sorumlusu ki, nazır çıksın buna karşılık versin.”

“ERDOĞAN BU KONUDA YA KONUŞACAK YA DA GRUP BAŞKANVEKİLİNİN GÖRÜŞLERİNİ BENİMSEDİĞİNİ ANLACAĞIZ”

AKP Ekip Başkanvekili Çevrimli Ünal’ın “Araç Devrimi”hangi ilgili reaksiyon çeken sözleri sonrası “Türkçe’m ile kurum duyuyorum, yaşasın Cumhuriyet Altını” açıklamasının anımsatılması üstüne de şunları söyledi:

“Yırtıkça Ünal, söyleyeceğini söyledi, diyeceğini dedi. Ego da bunlarla ilgili değerlendirmeyi konuşmamda yaptım. Hep konuştu, aynı yegâne SELIM Fırka Umumi Başkanı’ndan çıt çıkmadı. Buradan soruyorum, karşılık bekliyoruz. Erdoğan, zat Kol Başkanvekilinin sözleri üzere hangi diyor? Gelişigüzel şeye konu yetiştiriyor. Neden Kadro Başkanvekilinin sözleri için konuşmuyor? Erdoğan bu konuda ya konuşacak ya de süküt ikrardan dirimlik diyeceğiz Ekip Başkanvekilinin görüşlerini benimsediğini anlayacağız.”

“ALTILI MASA’NIN İLK TOPLANTISINDA GÜNDEME GELECEK”

Bağımsız Milletvekili Türkiye Partisi’nin Budun İttifakı’na ortaklık talebi üzerine İYİ Öğür Genel Başkanı Meral Akşener’in “Masada gündeme getireceğim” ifadelerine ilişkin Öztrak, “Meral Hanım’ın söylediği bariz, bu konuda Altılı Ganyan Masa’nın ilk toplantısında gündeme ati. Orada da değerlendirilecek. Benim CHP’nin sözcüsü kendisine masada konuşulacaklar hakkında değerlendirme yapmamın doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.

Share: