43 ilin geçiş güzergahında konsantre denetleme: Vesait didik didik arandı, sürücüler sorgulandı

43 ilin intikal güzergahında yoğun teftiş: Araçlar didik didik arandı, sürücüler sorgulandı

Denetimlerde, yılın önce 9 ayında 1 milyon 230 bin güç sorgulandı

KIRIKKALE – Ulaşımda 43 ilin geçiş güzergahı “kilit munsap” Kırıkkale’da, uyuşturucu, terör, asayiş ve trafik ekiplerince yoğunlaştırılmış denetimler yapıldı. Gidiş Geliş arama noktasındaki denetimlere katılan Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, yılın evvel 9 ayında 1 milyon 230 bin emanet sorgulandığını ve 3 bin 577’sinin de mütenevvi suçlardan aranan isim olduğunu söyledi.

Ulaşımda 43 ilin intikal güzergahında Kırıkkale Valiliği koordinesinde İl Inanma Müdürlüğü ekiplerince, uygulama noktalarında araçlar biricik bir tane durduruldu. Narkotik, yıldırı, güvenlik ve gidiş geliş ekipleri vasıtasıyla araçlar denetlendi. Ekipler, çoban ve yolcuların kimlik GBT (genel bilgi çokluk) sorgulamasını yaptı. “Eş” isimli narkotik köpeği de vesile içerinde ve bagaj bölümlerinde bulunan bavul, çanta, koli kabil eşyaları didik didik aradı. İçişleri Bakanlığı’nın kebir projelerinden olan “KADES” ve “UYUMA” uygulamalarının de tanıtımları yapıldı.

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Kırıkkale- Ankara esmer yolu üzerinde bulunan trafik arama noktasındaki denetimlere katıldı. Tekbıyıkoğlu, sürücülere tetik açkı kullanması hususun dahi uyarılarda bulundu. Yolculuk fail kişilere birlikte “KADES” ve “UYUMA” uygulamalarının lansman broşürlerini verdi.

Vali Tekbıyıkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 9 maaş süreçte inanma ve kurnaz vasıtasıyla yapılan denetimlerde 1 milyon 230 bin kişinin sorgulandığını ve mütenevvi suçlardan aranan 3 bin 577 kişinin birlikte yakalandığını söyledi.

43 ilin intikal güzergahı Kırıkkale’nin düzenlilik açısından majör tıpkısı bölge olduğunu tamlayan Tekbıyıkoğlu, “Garp ile bağlantısını sağlayıcı Ankara başkentimizin üstelik gün doğusu girişinin olduğu meydan. Burası tıpkısı antlaşma de Şark Rum ile Günindi Anadolu’yu tıpkı birine bağlayan gine Garp Anadolu ile Karadeniz’i bir birine bağlayan çokça koskocaman tıpkısı atardamar” dedi.

“9 mahiye süreçte 1 milyon 230 bin sorgulama yapıldı”

Tekbıyıkoğlu, sakil şekilde denetimlerin yapıldığını rapor ederek, “Buradaki güvenliği haddinden fazla majör görüyoruz. Hemen Kırıkkale ilinin güvenliği değil, başkentimizin güvenliği içre çok majör aynı bekçi. Bölgemizin güvenliği içre çok cesim aynı noktada bulunuyoruz. Güç aynı şekilde güzergah üzerinden geçen vesait ve şahıslar, inceleniyor ve sorgulamaları yapılıyor. Şuana kadarki 9 aylık müddet içerisinde güvenlik ve jandarmamız vasıtasıyla yaklaşık 1 milyon 230 bin sorgulama yapıldı. Tahminî bile 161 bin açar kontrolü sağlandı. 3 bin 577 aranan can, jandarmamız ve emniyetimizin aplikasyon noktasında düçar durumda” diye konuştu.

“3 bin 96 kadınımıza rehberlik hizmeti verildi”

İçişleri Bakanlığı’nın KADES ve UYUMA üzere eke uygulamalarının kişilere tanıtıldığını anlatan Tekbıyıkoğlu, “Burada otobüsleri ve araçları durdurduğumuz zaman öneli yazılımları koskocaman uygulamaları de vatandaşımızı birlikte tanıtma fırsatı elde ediyoruz. ‘KADES’ uygulaması bile haddinden fazla önemi aynı uygulama. Bu noktadan 3 bin 96 kadınımıza birlikte delalet hizmeti verildi. Telefonlarına da kendileri tarafından uygulama indirilmiştir. Bununla beraber üstelik 2 bin 100 sayı ‘UYUMA’ uygulaması yeniden İçişleri Bakanlığımız yoluyla yazılımı gerçekleştirilen ve narkotikle mücadelede bağımlılıkla mücadelede ‘UYUMA’ uygulaması vatandaşımıza kösemenlik yapılarak prezante ve çökertme telefonuna indirilmiştir” şeklinde konuştu.

Share: