Avusturya seçimi: Van der Bellen koltuğunu kaybetmedi

Avusturya’dahi yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Alexander Van der Bellen kazandı. Kâin Cumhurbaşkanı Van der Bellen, altı yıl daha görevde kalacak.Avusturya’dahi yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde galibiyet, sarih duruluk farkla Alexander Van der Bellen’in oldu.

Kamu im organı ORF’nin gerçekleştirdiği kasa yokuş anketlerine göre, seçimlerde bağımsız namzet kendisine yarışan mevcut Reisicumhur Van der Bellen oyların kestirmece yüzdelik 56’sını kazanarak tıpkı bölüm daha görevde kalmayı başardı.

Sağ popülist Avusturya Hürriyet Partisi’nin (ÖFP) adayı Walter Rosenkranz ise kısaca yüzdelik 18 fikir aldı.

Van der Bellen’in yüzde 50’nin üstünde düşünce almasıyla seçimlerde ikinci tuğra gerek kalmayacak ve 78 yaşındaki siyasi şeş sene daha cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacak.

Yaklaşık 6 milyon 400 bin seçmenin bulunduğu Avusturya’de seçime katılım oranı yüzdelik 66 oldu.

Eski Yeşiller lideri Van der Bellen, İçişleri Bakanlığının açıkladığı geçmiş verilerde birlikte kilitsiz küreksiz farkla önde görünüyor. Bu verilere bakarak Van der Bellen oyların yüzde 54,6’sını, yeryüzü yakın rakibi Rosenkranz ise yüzdelik 19,1’ini almış görünüyor. İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilerde, postayla geçer not 800 binin üzerindeki rey bulunmuyor. Postayla verilen oylar bugün sayılacak.

Ancak ORF’nin sandık çıkış anketleri, henüz sayılmamış olan oyların bile Van der Bellen lehindeki sonucu değiştirmeye yetmeyeceğine işaret ediyor.

Seçimlerde “Fırtınalı zamanlarda sakıncasız alternatif” sloganıyla yarışan Van der Bellen, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, seçmenlere teşekkürname etti. Avusturya Cumhur Reisi, daha çok bilcümle alay malay geleceğe andırmak ve gecikmeksizin Ukrayna savaşı, erke fiyatları ve pandemi kadar konulara tedirginlik olmak zorunda olduklarını anlatım etti.

Share: