Bahçeli, MHP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Umumi Başkanı Fehamet Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız tarafından Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve müspet açıklamaları tümüyle destekliyor, haddinden fazla isabetli bulduğumuzu alelhusus ifşa etmek istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin kadro toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından gâh cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın bire bir bölümünün de Alevi İslam inancını benimsediğini, bu akide sahiplerinin kültür büsbütün bazı beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, hal yolları üstünde bol niyetle eş çabalama gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız vasıtasıyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize müteveccih iyileştirici ve olumlu açıklamaları büsbütün destekliyor, çok yerinde bulduğumuzu özellikle göstermek istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’dahi açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Ziyalı ve Kırklareli’nde temeli atılan cemevlerinin üstelik filinta olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Hars ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden terbiye faaliyetlerine kadar eksiksiz çalışmaların, kurumsal bina altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi inanç önderlerinden murat edenlere üstelik bu kurumsal çatı bünyesinde kadro verilecek olmasının milli irtibat ve beraberliğe katkı sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara benzeri atıfet değil, gecikmiş haklarının majör tıpkısı kısmının verilmesiyle ilgili değişmeyen olduğunu ifade etmenin vecibe olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz de bunlardır. Unutmayalım kim yürekleri yanardağ gibi patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Acılar, ahlar, incitici anılar üzerinden tıpkısı gelecek düz yazı edilemez. Alevi kardeşlerimizi sömürmek için kuyruğa girenlerin, muhteşem dinimizi yazmak için fırsat kollayanların, mezhepçiliğin ağız tatsızlığı bakiyesini hareketli sara milli bünyemizi yarmaya çalışanların hangi soyu soydur, hangi huyu huydur, hangi de iddiaları iffetle maluldür. Tek zahir Allah yanında sonuç din İslam’dır ve mecmu Müslümanlar dahi kardeştir.”

“Avrupa’ya enerji nakleden kuzey rotası bundan sonra güvensizdir”

MHP Genel Başkanı Izzet Bahçeli, KUL ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki ürem artırımının, sükûnet tehlikesini gündeme getirdiğini, besin ve enerji güvenliğindeki darboğazların ise donuk ayrımsız sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Global ekonominin bu yıl için hesap pusulası edilen nema oranının yüzde 3,2’ye, 2023 amacıyla dahi yüzde 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı eliyle açıklandığını anımsatan Bahçeli, ayrıca Rusya’dan Almanya’ya gaz haiz hatlarda meydana mevrut sızıntının sabote neticesinde olabileceğine dayalı iddiaların ise enerji alanında anarşi ve kutuplaşmaya yeni ayrımsız nitelik kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Bundan Sonra enerji ihtiyacını güvenceye alma stratejisinin önümüzdeki dönemde aut politikaların ana parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Küresel ölçekte erke tüketiminin kestirmece üçte ikisi petrol ve tabii gaza dayanmaktadır. Enerjinin rezerv ve istihlak noktaları beyninde sakıncasız iletimi seçme devlet için ciddi hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’evet erke nakleden şimal rotası daha çok güvensizdir. Erke jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Doğu, Gün Doğusu Akdeniz ve Kafkasya’daki varlıklı gaz ve yer yağı kaynaklarının Avrupa’evet taşınmasında yeryüzü tehlikesiz ve sakıncasız terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbür anlaşması tarihi nitelikte olup Garplı ülkeleri epey tasalı etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının kasıt alındığına yönelik iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi müstelzim aynı zılgıt olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna beyninde; askeri, enerji ve iletişim altyapılarına teferruatlı menzilli faziletli hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların dokunaklı maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin dahi aklıselim tıpkısı çizgiye gelmesi kesim ve dünya barışı namına benzeri mükellefiyettir. Farklı yandan Yunanistan’a enerji taşıyan dalan TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye pus sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan ırak durması erke güvenliği açısından lehine tıpkısı uzanım olacaktır.’ dedi.

“Türkiye erke jeopolitiğinde kilit aktör”

Izzet Bahçeli, Türkiye’nin enerji jeopolitiğinde kilit tıpkı oyuncu olduğunu, kılgı edilen etken, stabil, ve milli aut politikanın Türk milletine refah ve hayat olarak yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını tamlayan Bahçeli, şöyle bitmeme etti:

“Çünkü gelişigüzel öz ortadadır. Türkiye’nin Putin’e teslim olduğunu okkalı, bilgisizlik ve çürük tıpkı dille gelecek süren İP Başkanı’nın bu işleri elhak kafası almaz, devleti, milleti, dış politikayı bilmesi de söz konusu olmaz. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta yan tutan, Türkiye’yi tıpkısı kampa yerleştirmeye, fazlası cepheye sürmeye etkin inme ittifakının barbar dürtülere, gevşek politikalara tutu düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna ortada Türkiye eğer tıpkısı tarafsa, bu birlikte barışın, huzurun, silahların susmasının tavizsiz tarafıdır. İç ve aut odaklar bu sabit gerçeği kesinlikle ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi cezir partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, ABD’nin sınır devriyesi, ati karakolu, hazır çeken eli olmaya ne büyüklüğünde hevesli oldukları haddinden fazla nazik badire ve kazalar eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi çevirmek üzere korluk gibi canevi lazımdır. Türkiye’yi evirmek amacıyla milli itibar ve milli mensubiyet şuuru şarttır. Türkiye’yi evirmek üzere nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci hatırlamak hayat ölüm konusudur. Zül ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve meçhul konuk gelirmiş, bunların ellerine yetki geçmiş olsaydı, Türkiye’yi her kalem gözdağı ve felakete maruz ağıl getirirler, böylecene dahi ‘adımız hıdır elimizden mevrut budur’ diye niteleyerek teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Akarsu tersine dönünce uyuzlu keçi zahir öne düşerse, mezellet ittifakı bile fakat acun tersine dönerse tuhaf ve düzensiz emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Nükleer cenk ihtimalinin konuşuluyor olması da fecaattir”

MHP Genel Başkanı Azamet Bahçeli, ÇAKER Başkanı Joe Biden’ın nükleer cidal riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana yeryüzü faziletkâr seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, çekirdeksel zırh kullanırsa dünya Armageddon ihtimaliyle karşı karşıya kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın gözdağı tonunun çok faziletkâr olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu durum yemeden içmeden siyasal değil inanç sırf ayrımsız konudur. Biden’ın beyni sulansa bile akli melekeleri tartışılsa bile Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize bakarak tesadüfi değildir. Beklenen felaketin gerçekleşmesi girmek beşeriyetin hayat ve dirlik haklarına kast gelmek, dünyanın yıkımına çömlekçilik ağrımak demektir. İnsanlık böylesi tıpkı vahşeti katiyen kaldıramayacaktır. Nükleer kavga ihtimalinin konuşuluyor olması dahi fecaattir. Acun ortak kanı ve iradeyle barışsever çabalarla bugünkü gösterişli ortamdan çıkmalıdır.” diye niteleyerek konuştu.

“ABD’ye işaret ilhak seni bir dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde BENDE’ye yaptığı ziyaretin “talihsizlik, densizlik, yırtıklık” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve bilimsel gelişmelere yönelik fikir alışverişinde çıkmak olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci asır vizyonunu yeryüzü ak pak beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; ak pak beyin arıyorsanız milletimizin gözleri anlamak fark etmek projektör evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Kemal’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Muhtaç olduğunuz kudreti uzaklarda değil, eğer varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve bilimsel gelişmeler üzerine ne söyleyecek, neyi duymayı imge edecek, ne ak pak beyinlerle benzeri araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi olur. Buna bile çokça ilgi cilt. Sistem biliyor kim, BENDE’ye Cumhurbaşkanı adaylığı üzere icazet almaya ya de belen edilecek doğacak cezir adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği düzlük evet ayrımsız imik ya birlikte benzeri değirmen taşıdır. Akarsu yatağını, gaz dahi tepesini banko bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca dayanma bükülür, suya itminan dökülür, KÖLE’ye belen saz seni tıpkısı dolara ele verir. CHP Umumi Başkanı’nın ESIR’ye yüz sürmesi, umum açması, aman dilenmesi biricik kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine şube dönmektir. Teyit ergin başa heybet konmaz, konsa da çokça durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi aşağı bile çok çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilişik tıpkı cenaze nakil aracında gebe miktarda uyuşturucu yakalandığını anımsatarak, “Oysaki İstanbul Belediyesi âdeta de haddinden fazla çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık meşru, hırsızlık yalınç, doyumluk amiyane, ihanet bile demokratik aynı haktır. Cezir ittifakı işte budur. CHP’nin mahiyet yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Celal Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının stratejik gücü, idare güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste vesile tanımayan, Türk düşmanlarına göz açtırmayan, buyruk haklarının, egemenlik yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin gelişigüzel köşesinde fedai tıpkısı yürekle savunan erkli ve kebir tıpkısı budun iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu bıçkın ferman kilitleri açacak, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve izlem fail yıllarda toptan pahal Türkiye’yi inşa ederek zalime Çetin, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda noksan biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: