Çeçen önder Kadirov’dan itiraf: Çavuşoğlu ve Fidan’la gayrı resmi görüşme gerçekleştirdik, Türkiye’ye davet ettiler

Reisicumhur Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Soçi ziyareti kamu dünyada serbest yankı uyandırdı. Erdoğan’ın Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi manşetlerde kendine serbest düz bulurken Soçi’ye ilgili ilgi çeken bire bir evolüsyon elan ortaya çıktı.

KADİROV, ÇAVUŞOĞLU VE FİDAN’LA GÖRÜŞMÜŞ

Putin’e mail bir insan olarak civar plana çıkan Çeçen lider Ramazan Kadirov, Reisicumhur Erdoğan’ın Putin ile görüştüğü saatlerde kendisinin da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Kağan Amut görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurdu.

DETAYLARI PAYLAŞTI

Telegram hesabından benzeri açıklama yapan Kadirov, meçhul görüşmeye ilgilendiren, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Kağan Ağaç ile Türkiye ile Çeçenistan arasına mütenevvi konularda işbirliğinin kurulması gereği üzerinde mutabık kaldığımız eli nimetli benzeri gayri resmi ziyaret gerçekleştirdik. Çavuşoğlu, bu görüşmenin ilişkilerin geliştirilmesi üzere çıban olmasını umduğunu söyledi. Namına adalet verdiğimi ve eş girişimlerden gelişigüzel iki tarafın de yararlanabileceğini söyledim.” dedi.

‘TÜRKİYE’YE ÇAĞIRMA EDİLDİM’

Kadirov, tarihî yerine Çeçen ve Türk milletinin eş noktalarına dikkat çekerek “Şu anda Türkiye’de oldukça fazla sayıda Çeçen yaşıyor.” dedi. Kadirov, ayrıca bilinmedik görüşmenin peşi sıra Türk heyetinin kendisini Türkiye’ye çağırdığını ve bu davete müspet yanıt verdiğini açıkladı.

Konuyla ilişik Çavuşoğlu ve Rekiz yoluyla ise resmi bir izah gelmedi.

Share: