“Demir Edisyon” vuruldu! Erol Evcil’e 30 sene 9 ay hapis talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla planlı sormaca kapsamında 3 ayrı yanlışlık örgütüne yönelik 29 ilde düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Yerli), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın bile bulunduğu 29 güç tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz konusunda henüz bilahare erkin bırakıldı. Müddeiumumilik, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin meydan aldığı Erol Eşrefoğlu (Yerli) grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 gönül hakkında savca düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Erol Eşrefoğlu (Yerli) olduğu ve hoşgörülü konumundaki değişik şüpheliler Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demir ile akrabalık bağları olduğu belirtildi.

“HİLELİ HAREKETLERLE KAMUYU ZARARA UĞRATTILAR”

Teşkilat yöneticileri ve üyelerinin behre sahibi olduğu şirketler vasıtası ile konuşu kendisine çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ilgili firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makineleri, dil gereç ve sahaları kiraladıkları aktarıldı. Örgütün bu şirketler yerine hareketlilik gösterdiği, piyasadan kütük almak kanalıyla bu şirketlerden üretilen gelişigüzel çeşit demiri piyasaya genişlik ettikleri aktarıldı. İddianamede, “Şirketlere kütük alınırken ve şirketlerin ürettiği demirler satış yapılırken kullanılan müşareket üzerine tahakkuk eden KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ilgili idarelere ödenmemektedir. Teşekkül, bu hileli hareketler sebebiyle kamuyu yüklü miktarda zarara uğratmaktadır. Cürüm örgütü faaliyeti içerisinde cereyan fail şüpheliler itibarıyla ise hileli hareketler neticesinde müşareket malvarlıklarının pasif kısmı azaldığı üzere aylı miktarda nahak algı elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, örgütün bu yöntemle demir çelik sektöründe ruh gösteren 9 şirketi ele geçirdiği aktarıldı. İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Yerel) ve teşekkül yöneticilerinin yürütme ettiği bu faaliyetlerle kamuyu büyük zarara uğratmakla kalmayıp, talih ekonomisi üzere lokomotif olan tıpkı sektörü büyük oranda zarara uğrattıkları aktarıldı. Örgütün tahakkuk fail vergileri kendi bünyelerine alarak piyasada haksız rekabet oluşturdukları ve kendilerine muvaffakiyetsiz muteber mal kaynağı oluşturarak piyasada etkili kuzuluk geldikleri belirtildi. Örgütün bu işler kapsamında 3 bilyon 955 milyon 628 bin 534 teklik kamu zararına sebep oldukları bile tabir edildi.

ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE 30 YIL 9 KAMER HAPİS TALEBİ

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Domestik), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Çipo’in ‘suç harıldamak üzere teşekkül kurmak’, ‘kamu gelgel ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 çevrilmiş Kamu Alacakların Tahsil Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine muhalefet etmek’ suçlarından 30’ar yıl 9’ar aya kadar, özge şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Derviş Şengül, Ayten Yerli, Nişancı Nuri Şengül, Fettah Erdem, Gülderen Evcil Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Evcil Şengül, Bağlı Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Yerli’in 2 yıldan başlayarak değişen yıllardan hapisle cezalandırılmaları istek edildi. 15 kişi hakkında ise ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi.

Öte yandan Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak grubuna ilgilendiren soruşturmaların ise devam ettiği öğrenildi.

Share: