ELMA KADAR CEVİZ YETİŞTİRDİ

BİTLİS’in ceviziyle ünlü Adilcevaz ilçesinde Mehmet Akkoyun, aşılama usulüyle elma kadar 25 gram ceviz yetiştirdi.

Adilcevaz ilçesinde etkili ve seçkin sene bahçesinde aşılayarak çoğalttığı koz fidanlarını satan Mehmet Akkoyun, sonuç biraz yıldır üzerinde çalıştığı iri koz veren direk yetiştirdi. Adilcevaz’ın dünyaca adlı cevizinden farklı çeşitler elde yazar ‘Kazankaya’ ve ‘Adilcevaz-13’ adlarıyla tescilleyen dikme üreticisi Mehmet Akkoyun, bakir fidanlarının jen bahçesi oluşturulması üzere girişimde bulundu. Adilcevaz’da kestirmece 2 bin rakımda ilçeye has üretip tescillediği cevizlerinden sonradan Akkoyun’un elma büyüklüğünde ürettiği cevizler dikkat çekti. Normal cevizler 10-12 gramken, elma büyüklüğündeki ceviz ise 25 gram namına ölçüldü.

‘TÜRKİYE’NİN SEÇKIN TARAFINA FİDAN GÖNDERİYORUZ’

Dış yeşil kabuğuyla elma büyüklüğünde olan cevizleri yaygınlaştırıp harlatmak için gen bahçesi kuracağını söyleyen üretici Mehmet Akkoyun, Adilcevaz’da tahminî 2 bin rakımda koz fidanı üretimi yapıyorum. Bu rakımda yaptığımız çeşitlerde şu esas büyüklüğünde tıpkı kalın yaşamadık. Ayrıksı çeşitlere bakarak ürün gramı olarak henüz iri, 20 ve 25 gram üstünde çalıştığımız cevizlerimiz bile var. Adilcevaz cevizinin arz büyük özelliği, zat kendini dölleyip, tozlayan tıpkısı çeşittir. Ayrıca bire bir dölleyici fidan dikmenize gerek kalmıyor. Türkiye’nin seçme tarafına rekiz gönderiyoruz. Gönderdiğimiz temas yerde da domuzuna sonuçlar alıyoruz diye niteleyerek konuştu.

Adilcevaz’da genelde tohumdan üretim olduğundan çok domuzuna çeşitlerin ortaya çıktığını anlatan Akkoyun, Bu iyicene çeşitlerin üretimini yapıp, aşılı fidana çevirip sonradan sertifikalandırabiliyoruz. Yıpranmamış kuracağımız geniş bahçesinde aut yeşil kabuğu elma kadar olan yıpranmamış koz türümüzün üretimini çoğaltacağız. Bunun üstünde çalışıyoruz. Üretimini yaptığımız bu yeni soy cevizimizi bile Türkiye’nin herhangi bir tarafına gönderip bahçe kuracağız dedi.

Share: