Kopan parmaklarını poşetle hastaneye götürdü, 12 saatte dikildi

BURSA’da, arkadaşının aksiyon yerindeki giyotin makasının kurulumunu işleyen İlhan Baydan (46), test sırasında makineye sıhhatli elinin bel, orta ve yüzük oyunu parmağını kaptırdı. Parmakları, poşete koyarak götürdüğü hastanede 12 saatlik ameliyatla dikilen Baydan, “Bu büyüklüğünde umutlu değildim. Hocalara göre iyiye gidiyoruz” dedi.

Olay, cuma günü Saika ilçesinde meydana geldi. İlhan Baydan, arkadaşının hisse senedi namına getirilen giyotin makasının kurulumu için yanına gitti. Kurulumu tümler Baydan, makinenin sınav işlemleri sırasında esen elinin belen, ölçülü ve yüzük parmağını kaptırdı. Baydan, ihbarla gelen esenlik görevlilerince ilk Erdemli İhtisas Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne arkası sıra Bursa Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Ortopedi ve travmatoloji servisinde 12 saatlik ameliyata alınan Baydan’ın parmakları, kalburüstü operasyonla dikildi. Baydan’ın tedavisinin ardından elini ve parmaklarını günlük hayatta kullanabileceği öğrenildi.

‘AMELİYATTAN BILAHARE İYİYİM’Parmaklarının kopan parçalarını poşete koyup, hastaneye gittiklerini belirten İlhan Baydan, “İş kazası geçirdim. Düpedüz yardıma gitmiştim amma tamam yardımlık oldum. Arkadaşımın makinesini ayarlayacaktım ama parmakları kaptırdık. Giyotin makası kadar tıpkısı özdek, kendi ekseninde dönüyor sonsuz. Ona kaptırdım parmaklarımı. Üçünü üstelik orada kopardım sonrası bağımlı sayrılarevi. Ondan sonra Uludağ Üniversitesi’ne geldim. 12 saat büyüklüğünde ameliyatta kaldım. Operasyon sonrası benim amacıyla iyiydi. Zira hocalar ağrımı, acımı budamak üzere ellerinden geleni yaptılar. 3 parmağımın kenar kısmı koptu. Parçaları torba zarfında getirdik. Parçaları almayı kanı ettik. Parmaklarımın kopan kısmı makinenin önündeydi. Olduğu yere düştüğü amacıyla oradan aldık. Ameliyattan sonralari iyiyim. İlk güne göre haddinden fazla iyiyim. Imge yoktu açıkçası. Bu kadar ümitli değildim. Geldikten sonralari hocalarımız burada baya bir uğraştılar. 12 saat çabaladılar. Şu anda hocaların demesine göre iyiye gidiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Hastanın keyif durumunun iyiye gittiğini belirten Bursa Uludağ Üniversitesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Temel Bilgi Dalı Akademisyen Dr. Gökay Eken ise “İş kazası sonucu sıhhatli elinin belen, ölçülü ve yüzük oyunu parmaklarında tüm kopma yaralanması geçirmişti. Parmakları ağız ağıza elinden ayrık haldeydi bize geldiğinde peşi sıra tığ onu şipşak bekletmeden ivedili tıpkı şekilde ilk değerlendirmesini yaptıktan sonra ameliyata aldık. Operasyonla gelişigüzel 3 parmağını hesabına replanti ettik. Güçlükle cerrahi tekniğini kullanarak damarlarının sinirlerini onardık. Bu şekilde kudretli bir operasyonla ameliyatı tamamladık. Hastamız şu dakika ameliyat sonrası 5’inci gününde. Takipleri bol. Parmakları yaşıyor. Takibine devam ediyoruz. Tabi ki bu ameliyatlardan sonralari ayrımsız cirim ruh kaybı, hareket kısıtlılığı kalabiliyor ama bu minimum olsun diyerek biz vacip hikmet tedavi ve lazım ilişik tedavilerini uygulayacağız. Bunun asgari düzeyde kalmasını sağlayacağız” dedi.

Share: