Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Basın İlan Kurumu (BİK) Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, “Dolma haber, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı tıpkı açar gibi kullanmaya çalışanların Basın İlan Kurumu’nu hedef alması bizler amacıyla sürpriz değil. Unutmayalım ki burada bildirme balaban zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilgili tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaş etmeli ve emin olduğu günlere yine kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK tarafından kentteki tıpkı otelde düzenlenen “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Nahiye Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın yerli ve lehçe haberlere ulaşması üzere halkoyu görevi üstlenen yerel gazetelere aracılık hizmetleri kaplamak için kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in son dönemlerde adının sık sık gündemde kayran almaya başladığını belirten Erkılınç, ilk teşrin ayında bire bir posta henüz Meclis’e ati Basın Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in zahir şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, akıbet yasa teklifi çerçevesinde BİK’in amme kurumu olmasına karşın ayrımlı zemine çekilerek bir nice tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Antrparantez Matbuat İlan Kurumu hakkında medyayı tartı altına kabul etmek amacıyla kurulmuş bakir benzeri hava imajı çiziliyor. Basın İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adil bir şekilde dağıtılmasıydı. Yaklaşık 60 yılı çok sürede, seçme dönemde düşünüm ve zımni farkı gözetmeksizin vasıta hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye da devam edecek. Zaman BİK’in belli odaklar yoluyla yıpratılmaya çalışılması bizi tek dahi şaşırtmıyor. Akıbet 20 yılda Türkiye’nin içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışıldığı rastgele dönemde medya ergonomik tıpkı aparat yerine göründü. İnanıyorum ki bu durum vatanını, ülkesini seven, halkıyla sevecen olan sizleri da olağandan tasalı ediyordur. Dolma fen, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı tıpkı anahtar kadar kullanmaya çalışanların, Matbuat İlan Kurumu’nu tasavvur alması bizler üzere şaşırtı değil. Unutmayalım ki burada sunu şişman zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ait tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaş etmeli ve inanılır olduğu günlere gene kavuşmalıdır diye beklenti ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının yeryüzü iri destekçisidir”

BİK’in görev ve yetkilerinin belli olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak siyasi değişmeyen alması, medya kuruluşlarının cezalandırılmasının teknik olarak de mevzuat yerine bile türlü olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Basın İlan Kurumu, bire bir tecziye kurumu değildir. Türk basınının en nazik destekçisidir. Bizler gurur kendisine basına olan desteğimizi arttırarak devam ettirmenin yollarını arıyoruz. Evcil gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Basın İlan Kurumu’nun ukubet ita yetkisi yoktur. Sıfır bir yetkinin eyleme dönüşmesi birlikte olanaklı değildir. Tığ seçme gazete yahut dergiyi cezalandıramayacağımız kadar ödüllendiremeyiz. Basın İlan Kurumu tek gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye konuştu.

“Mecmu gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı yıpranmamış çağa hazırlamaktır”

Domestik ceride sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, elden matbu yayınlarla kalmayıp internet gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine bel eden Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın genişlik cesim gazeteleri matbu yayınlarının birlikte yatırımlarını dijitale bile yönlendiriyor. Zira balaban ve karşı konulamaz bire bir dijital tahavvül yaşanıyor. Ayakta dinmek amacıyla değiş ve tahavvül eşya. Kadim kültürümüzün taşıyıcı unsurlarından hattatlar etraflı müddet matbaanın gelişini geciktirdi. Fakat değişim o dönemde da kaçınılmazdı. Bugün üstelik bu değişim kaçınılmaz. Hattatlar alın çıkıyor diye matbaanın gelişini çalmak kabil olamadığı kabilinden bugün için dahi dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini biz düşünmüyoruz. Sonuç iki sene içre genel ağ haberciliğinin geliştirilmesi, bakir medya reklamcılığının geliştirilmesi, matbuat işletmelerinde bilgi güvenliği ve siber güvenlik bilinçlendirme eğitimi, yerel basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve sosyal medya eğitimi antetli eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz tamlık basın kuruluşlarının dijitale intikal süreçlerinde rehberlik ettik. Mecmu gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı bakir süt kuzusu hazırlamaktır.”

Yıpranmamış yasayla genel ağ siteleri bile süreli iz sayılacak

Erkılınç, teşrinievvel ayında TBMM Umumi Kurulunda görüşülmesi planlanan Basın Kanunu ile Gâh Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin, medya ve siyasetin bire bir kesimi tarafından şuursuz aynı şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Süt Kuzusu göl ayağı uyduran tensikat etkili tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla yürütülen müsvedde operasyonlarına maalesef ara sıra yerli gazetelerimiz da katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle ilk 8 ayda icra müdürlüklerimize ilgilendiren menkul ve taşınmazlar ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden fazla. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın yerine ne koydular? Ayrım teklifinin basın camiası için getirdiği sunu oylumlu teceddüt, genel ağ bilgelik sitelerinin devamlı nişane kapsamına alınmasıdır. Daha Çok genel ağ siteleri dahi devamlı iz sayılacak, resmi car yayımlayacak ve çalışanları basın kartı alabilecekler. Kanun çıktığında resmi ilan yayınlama hakkı kâin gazetelerimize ilgili internet sitelerinin tabii kazanılmış adalet anlamında tıpkısı ayrıcalığı dahi olacak. Bura çokça mefret. Yani yeni sâdır benzeri internet sitesiyle yazılı basından internete geçenlerin aralarında ayrımsız farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Kanun çıktıktan sonradan bununla ilişik mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Ofis Müdürü Ebubekir Günel birlikte ahit mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek yerine gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek hal üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya yönelik tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, düzenlenen toplantının hem hisse senedi birliğin gelişmesine ulama sağlayacağını hem birlikte ati zer fikirleri dinlemeye açar olacağını aktardı.

İlki Bursa’dahi gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya ofis el müdürleriyle yerel gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı nahiye toplantısı, soru cevap ve öneri bölümüyle devam etti.Share: