Mudanya Belediye Reisi Türkyılmaz: Türkiye Cumhuriyeti’ni Sonsuza Dek Yaşatacağız

Mudanya’nın kurtuluşunun 100. yılı, Mudanya İskele Meydanı’nda kutlandı. Törende konuşan Mudanya Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz, “12 Eylül günü özgürlüğe, bağımsızlığa uyandı kentimiz. Başta biricik önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk gelmek amacıyla, Mudanyalı kahraman Şükrü Çavuş, arkadaşları Ahmet, Talat, Kürt Hasan ile ismini bilmediğimiz binlerce şehit ve gazimizi minnet ve minnetle anıyoruz. Onların mirası Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza arbede yaşatacağız” dedi.

Mudanya’nın kurtuluşunun 100. yılı nedeniyle Mudanya İskele Meydanı’nda zaman düzenlenen tören, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi’nin Mudanya savunmasının simgesi Şehit Şükrü Çavuş’un İskele Meydanı’ndaki anıtına İstiklal Madalyası’nı sunmasıyla başladı. Törene, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İYİ Fırka Saylav Ahmet Kamil Erozan, CHP İlçe Başkanı Ömer Entelektüel, siyasal parti ve sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri, divan üyeleri, muhtarlar, gaziler ve Mudanyalılar katıldı.

TÜRKYILMAZ: MUDANYA’MIZIN 12 EYLÜL’DEKİ KURTULUŞU, MUDANYA MÜTAREKESİ’NE GİDEN YOLDA ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞIDIR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra konuşan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, şunları söyledi:

“Mudanya’mızın 12 Eylül’deki kurtuluşu, 11 Ekim Mudanya Mütarekesi’ne revan yolda muhteşem aynı kilometre taşıdır. Mudanya’mız düşman işgalinden kurtarılarak 11 Teşrinievvel’de barışın, kardeşliğin ve Cumhuriyet’in temelleri atılmış, heybetli tarihimizdeki yerini almıştır. Şükrü Çavuş ve arkadaşlarının kahramanca mücadelesi ile 2 sene 2 ay 17 dönem süren karışma sona erdi. 12 Ilkgüz günü özgürlüğe, bağımsızlığa uyandı kentimiz. Özellikle yegâne önderimiz Mustafa Kemal Atatürk görünmek üzere, Mudanyalı alp Şükrü Çavuş, arkadaşları Ahmet, Talat, Kürt Hasan ile ismini bilmediğimiz binlerce şehit ve gazimizi şükran ve minnetle anıyoruz. Onların mirası Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza çatışma yaşatacağız.”

Mudanya’nın kurtuluş haset kutlamaları, Mudanya Belediyesi’nin Bırakışma Meydanı’nda düzenleyeceği Aysun Kocatepe ve Mualla Kocatepe konseri ile bitmeme edecek.

Share: