MSÜ Bahir Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda ant içmece töreni

Milli Defans Üniversitesi (MSÜ) Bahir Gedikli Çığır Yüksekokulu’nda terbiye görmeye başlayan 548 öğrenci için devir içmece töreni yapıldı.

Yalova’nın Altınova ilçesindeki yerleşkede planlı merasim, sancağın yerini alması, istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

MSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Başkumandan Salman, programda yaptığı konuşmada, devir içme töreninin 2022-2023 eğitim talim döneminde seçilen öğrenciler için düzenlendiğini söyledi.

Öğrencilere seslenen Salman, “Üzerinizdeki bu üniformayı taşımanın güç benzeri sorumluluğu olduğunu asla unutmayınız ve sunu balaban sorumluluğun dahi milletimize alın olduğunun bilincinde olunuz. Başladığınız rastgele görevde pekâlâ esas babalarınızın müfit dualarını almayı unutmayınız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatım ettiği kadar aklı bağımsız, irfanı mutlak, vicdanı hür askerler adına atalarımızın bize emaneti olan bu vatanı koruyabilmek üzere gerektiğinde her tür bedeli ödemeye amade olacaksınız.” diye niteleyerek konuştu.

Bahir Gedikli Meslek Yüksekokulu Komutanı Deniz Miralay İbrahim Özgür Çakar ise Kovid-19 salgını dolayısıyla serencam birkaç törene ailelerin katılamadığını hatırlattı.

Bu törende ailelerin üstelik düz almasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Çakar, “Tarihimizden aldığımız dersler doğrultusunda Gökçe Vatan’üstelik ve tekmil denizlerde yayımlanmak ilkesiyle ilerlediğimiz rotada, Atatürk umde ve inkılaplarına içtenlikle ilişkin, askeri ve umumi kültür bilgileriyle donatılmış, geleceğin ve askerliğin ruhunu yakalamış, bedenen ve ruhen ümranlı, disiplinli, bilgili ve tartı sahibi birer bahir astsubayı yerine yetiştirileceksiniz.

Bu konuda sizlere düşen görevi bildirme dolgunca şekilde adına getireceğinize inancım tamdır.” dedi.

Ant içmece töreni ve sancağın alandan ayrılmasının peşi sıra izlence, resmigeçit ve öğrencilerin aileleriyle bire bir araya gelmesiyle sona erdi.

Share: