SGK 91 milyon liralık emzirme ödeneği sağlayacak

Mevlit yapması durumunda sigortalı kadına yahut sigortalı sıfır eşinin mevlit yapması halinde sigortalı erkeğe sunulan emzirme ödeneği ile ailelere 316 lira bindi sağlanıyor.

2020’da 108 milyon 652 bin 664 teklik, 2021’bile ise 115 milyon 984 bin 712 lira emzirme ödeneği yapan Gurur, 2022’nin familya-temmuz döneminde 291 bin 649 rapora eşit 91 milyon 747 bin 507 liralık emzirme ödeneğinde bulundu.

SSK ve Bandaj-Düzey kapsamındaki sigortalılara SGK tarafından yapılan bu arkalama, amme görevlilerine ise kurumlarınca ödeniyor.

SGK ödeneğinden nasıl yararlanılır?

Sigortalılara emzirme ödeneği verilebilmesi üzere 4a’lı çalışan sigortalının namına doğumdan önceki tıpkı sene içre yer az 120 dönme gücük vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması, 4b’li çalışan sigortalı üzere de doğumdan önceki tıpkısı sene ortamında genişlik bir iki 120 dönüş gücük vadeli sigorta kolları primi yatırılmış olması ve Genel Esenlik Sigortası primi karışma, prim ve prime ilgilendiren seçkin borcunun olmaması gerekiyor.

Mevlit çalışkan gerçekleşmeli

Değişik ayrımsız eşya ise doğumun çalışkan gerçekleşmiş olması. Emzirme ödeneğine doğruluk kazanan ancak sigortalılığı sona eren kişilerin 300 dönüş zarfında çocuğu doğarsa, doğum tarihinden esbak 15 ay süresince sigortalı yerine genişlik bir iki 120 ahit prim ödenmiş olması gerekiyor.

Referans 

Emzirme ödeneğine doğruluk kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları üzere SGK’ye istek dilekçesi ödeme şartı 2014’te kaldırıldı. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna güvenerek tabiatıyla olarak ödeniyor.

Ödemeler anlaşmalı bankaya (şu anda PTT Bank) yahut hesap numarasını tanımlaması halinde sigortalının adına gönderiliyor. Doğruluk sahipleri ödemeleri 5 yıl içinde çekebiliyor.

SGK Başkanlığı’na Kürşad Arat atandı

 

İstinaf Mahkemesi: Kanser ilacının parasını SGK ödesin

 

SGK, THK’nın hesaplarına bloke koydurdu

 

Share: