Tarımda rekor konusunda rekor

Tarımda rekor konusunda rekor

Sivas’ta buğday ve çükündür üretiminin peşi sıra patates üretiminde bile rekora koşuluyor

SİVAS – Sivas’ta buğday ve çükündür üretiminin peşi sıra patates üretiminde birlikte rekora koşuluyor.

Sivas’ta bu yıl tahminî 800 bin tonluk buğday üretimiyle rekolte rekoru kırılmıştı. Dakikasında peşi sıra pancar üretiminde bile 1 milyon ton aşılarak bakir aynı rekor kırıldı. Devam eden patates hasadında da rekora koşuluyor.

Sivas Tarım Odası Başkanı Hacı Çetindağ yaptığı açıklamada, şeker hastalığı pancarı ve buğday hasadında rekor facia Sivas’ta patates rekoltesinde dahi rekora koştuğunu belirtti. Çetindağ, 2021 yılında 400 bin titrem olan kumpir hasadının 2022 yılında 600-650 bin ton beklenti içerisinde olduklarını belirterek, “Geçen yıl 400 bin ton civarında olan patates hasadında bu sene 600-650 bin ton üzerinde rekolte bekleniyor. Bağımlı bu tohumluk ve cipslik kendisine ayrılır amma kuma verdiğimiz devir nazik tıpkı rekolte var. Şu an patates hasadı bitmeme ediyor, aynı kalın bulunmayan. Bu sene değer, işaret kalitesi ve rekolte itibarıyla patates, şeker hastalığı pancarı ve buğdayda rekora koşuldu. İnşallah 2023 yılı içerisinde tıpkı artağanlık bitmeme şayan” dedi.

Yeni sulama sistemleri deli dolu oldu

Hacı Çetindağ Sivas’ta ekincilik ürünlerindeki rekolte artışında yıpranmamış sulama sistemlerinin enerjik olduğunu belirtip, “Sivas tarım ve hayvancılık şehri, buğday hasadında dört dörtlük ayrımsız ürün elde edildi. Cumhuriyet Altını tarihinin sunma faziletkâr buğday rekoltesine vasıl Sivas rekor konusunda rekor kırdı. Bunun akabinde şeker hastalığı pancarı ve patates hasadımız başladı. Sabık yıl 750-800 bin ton civarında şeker pancarı üretirken bu sene ayrımlı sulama havzalarının açılmasından periferi tıpkısı milyon tonun üzerinde şeker hastalığı pancarı üretmeye başladık. Nitelik ve ürün çokça domuzuna oldu. Bunun yanında kumpir hasadında birlikte Sivas yeniden tıpkısı rekora koşuyor. Şu anda hasatları başladı. Sofralık kumpir, cipslik patates bunların bile bizim topraklarımızda müfrit merhale benzeri verimi var. Galiba yerlerde sulamanın açılması ve baraj yapılmasından periferi haddinden fazla iyice bire bir muvaffakiyet oldu. Bunun yanı sıra dünya ve çerezlik Ayçiçek hasadında da efdal mahsul bekliyoruz” diye konuştu.

2023 umut veriyor

Çetindağ açıklamasında 2023 yılının bile tıpkısı şekilde fazlalaşan gezmesi için çalıştıklarını kaydedip, “Demincek 2023 yılının hazırlıklarına başlandı. İnşallah hava şartları istediğimiz kabil olursa ve barajlarda su sıkıntımız olmazsa ilişik değeri kazandırmaya devam edeceğiz. Bu sene bedel, yayın kalitesi ve rekolte bakımından kumpir şeker pancarı ve buğdayda rekora koşuldu. İnşallah 2023 yılı içerisinde tıpkısı beklentiler bitmeme edecek” dedi.

Share: