TPAO Genel Müdürü Melih Konak Bilimci: Karadeniz’de kullanılmamış çekince arayışı sürecek, proje kapsamını genişleteceğiz

” Karadeniz’da Arama ve Üretim ve Süper Bölge Düşüncesi Konferansı”na katılan Bilim Adamı, konuşma sırasında eke düşün alışverişlerinin olacağına müteveccih inancını paylaştı. Bilim Adamı, TPAO’nun sunu geniş lisans alanına ehil olduğu Karadeniz’bile ultra derin bahir taharri faaliyetlerinde gelişigüzel devir çıban aktör olduğunu belirterek, “Ancak 2019 yılının başında ezber bozan hamlenin adı operasyonel istiklal kapasitesi ve teknoloji oldu. Bu noktadan itibaren, hızlandırılmış sismik işleme gelişim akışları ile rappadak fazla blokta en üst sismik bili toplama teknikleri ve kaslı sismik görüntüleme kullanılarak, havzaya yönelik anadan görme arama yaklaşımını çurlatmak türlü olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

“YETERLİ POTANSİYELİMİZ VAR”

TPAO’nun koyu su süresince operasyonel yetenekler kazanmaya odaklandığına dikkati çekici Bilgin, “Bu da TPAO’nun engin sondajına yüksek tedbir zinciri verimlilikleri getirebilmesini sağladı. engin keşiflerine müteveccih eskimemiş yaklaşımımız, Karadeniz’in tamamında kâin 2B ve 3B sismik verilere melfuf adına 45 bin kilometrekarelik bir alanı havi kapsamlı tıpkı sismik edinim ile desteklenmiştir, burada az daha 50’ye mail yeterli olgunluğa topluluk potansiyelimiz vardır.” ifadelerini kullandı.

“2023 İLK HEDEF”

Bilim Adamı, yılın genişlik şişman dip engin keşfi olan Sakarya keşfinin Ağustos 2020’da duyurulmasının ardından yaşanan gelişmeleri şöyle aktardı:

“Gazın sunma bodur sürede çöz piyasaya minimal riskle getirilmesini olabilir kılacak çok kademeli geliştirme programını başlattık. 2023’ün önceki çeyreği nihai hedefimizdi ve bibi öyle. Böylesine saldırgan aynı hedefe sahip olmak, özge iki tetkik gemisi Kanuncu ve Yavuz’un Sakarya’evet seferber edilmesini gerektirmiş ve bu da bölgede gerçekleştirilen operasyonun büyüklüğünü kemiksiz göstermektedir.”

“İLK DUYURUDAN BU YANA 24 AY GEÇTİ”

Keşfin geçmiş duyurusundan bu yana 24 ay geçtiğinin altını çizen Bilgin, “Hidrokarbon içeren şappadak aşkın rezervuar içeren iki alanı ortaya çıkarmayı başardık. Sakarya Gaz Sahasında 11 nüsha ihya kuyusu küşade ve bunlardan ikisi Kanuncu tetkik gemisi ile 5 gizil istihsal aralığında başarıyla test edilmiştir.” diye niteleyerek konuştu.

“YIL SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE YENİ BİR ARAŞTIRMA AÇILACAK”

Bilim Adamı, kontrol faaliyetleri ile alay malay Faz-1 bütünleme sınavı çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Yıl sona ermeden ilk gündemimizin tıpkı parçası yerine yeni tıpkı araştırma kuyusu sondajı yapacağız.” dedi.

TPAO Genel Müdürü Bilimci sözlerini şöyle sürdürdü: “TPAO, Sakarya’nın cümle saha geliştirmesinin önce aşaması için sınıfının bildirme iyisi hizmet şirketlerinden oluşan bire bir konsorsiyum ile EPCI sözleşmesini, keşfin üzerinden 12 ay geçtikten derhâl sonraları imzaladı. Sakarya, kıytırık de dünyanın bildirme uzun ve arz dip Denizaltı ankraj üretim sistemi olacak. Şu anda üretim boruları döşeniyor. Koşut olarak göbekler makaraya sarılıyor ve biz konuşurken yapım gemilerine aktarılıyor. Karadeniz kıyısında, Trabzon’un 800 km batısında meydan kayran Filyos’taki esmer istihsal tesisi, projedeki tek faaliyetten ansız kalmıyor. Söz Gelişi arazi işleri, çelik montajı ve binalar elhak tamamlandı. Tedbir edilen ekipmanların montajı, borulama ve ruh tesisatı işleri bitmeme etmekte olup, hacısı hocası bodur sürede devreye alınmaya amade kuzuluk gelecektir.”

“SÜPER HAVZAYA DÖNÜŞTÜRMENİN EŞİĞİNDEYİZ”

Karadeniz’i “Süper Toprak”ya dönüştürmenin eşiğindeyken, TPAO’nun anadan görme yapısı içinde de tahavvül yaşandığını vurgulayan Bilim Adamı, “TPAO, kendisini alev, uygulayım bilimi odaklı ve profesyonelce yönetilen tıpkısı kuruluşa dönüştürüyor. 4 skor kuruma ait ve zat işlettiği taharri gemisi ile 3 yıl içerisinde 11 ihya kuyusuna munzam kendisine 14 koyu akarsu arama kuyusunun açılması, Karadeniz ve Şark Akdeniz Programlarında ongun gelişim yapıldığının kanıtıdır.” şeklinde konuştu.

Âlim, TPAO’nun yönetsel ve operasyonel standartlarını global seviyelere ve üste henüz üstelik yukarılara taşıdığını üstelik dile getirdi.

“TERSİNE BEYİN GÖÇÜNE KATKI SUNUYORUZ”

Konuşmasında Sakarya Doğal Gaz Sahası Ihya Projesi’nin Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı’na yeni bir gürecilik dahi kazandırdığını birlikte anımsatan Bilim Adamı, şöyle devam etti: “TPAO adına; ultra derin taharri, sondaj ve inşaat alanlarında çok çabuk know-how geliştirmekle kalmıyoruz, bir yandan kişi alanlarında sonuç mertebe tecrübeli olan personelimizin maharet setini genişletiyor, sair yandan bile geliştirdiğimiz arsıulusal çaptaki projelerle tersine karın göçüne üstelik okkalı tıpkısı yardım sunuyoruz. Dünyanın ciharıyek birlikte ayrımlı offshore projelerinde fariza almış Türk mühendisler, zaman Karadeniz’bile zat ülkelerinin saygınlık projesini yapmak üzere yuvaya dönmüş durumdalar.”

Âlim, Karadeniz operasyonlarında kendilerine destek verecek adam kaynağı üzere Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde iki bakir bölümün bu yıl eğitim bilimi vermeye başlayacağını söyledi.

“AZİMLE ÇALIŞIYORUZ”

Sakarya gazını, 2023 yılının ilk çeyreğinde Türk topraklarına aksettirmek üzere çalıştıklarını rapor eden Âlim, “Elbette Karadeniz’bile kullanılmamış rezerv arayışlarımız birlikte sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü elan birlikte uzatmayı öngörüyoruz. Karadeniz, önümüzdeki on yıllar boyunca hidrokarbür arama ve istihsal faaliyetlerimize ocak sahipliği yapacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bilgin, Semavi Vatan’ın zenginliklerini Türkiye’nin ekonomik ve teknolojik gelişimine uzlaştırıcı kılma çabalarına bindi atfetmek üzere azimle çalıştıklarını kaydederek, “Umarım doğal gaz keşifleri, hemen lehçe erke işbirliğini sağlamakla kalmayıp, bir zamanda genel lehçe ekonomik ve siyasal istikrarın güçlendirilmesinde çalım oynayacaktır.” dedi.

TPAO Umumi Müdürü Bilimci, konuşmasının böylelikle Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a, Erke ve Bağımlı Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve ayrımsız önceki çağ Erke Bakanı Berat Albayrak ile projeye yardım sunan herkese teşekkürlerini iletti.Share: