69 yaşında okuma çeper öğrendi, 72’sinde türkü kitabı çıkardı

Kırıkkale’üstelik 3 sene geçmiş çocukluk hayalini gerçekleştirip okuma çeper öğrenen 72 yaşındaki Münüre Taşoğlu, türkü kitabı çıkardı.

Küçüklüğünden bu yana okuma çit isteği ortamında düğmük artan Taşoğlu, 3 yıl evvel Halk Eğitimi Merkezince açılan kursa katıldı.

Kısa sürede kıraat yazmayı öğrendikten sonradan türkü kitabı çıkaran Taşoğlu, ikinci kitabı için da çalışmalarını sürdürüyor.

Münüre Taşoğlu, AA muhabirine, okuma yazmaya hevesi olduğunu fakat buna imkan bulamadığını söyledi.

Küçüklüğünde okula gideceği sene annesini kaybettiğini anlatan Taşoğlu, şöyle konuştu:

“Benden kıytırık 2 kardeşim vardı, onlara bakmak zorundaydım. Onların ekol yaşı gelince ellerinden tuttum, ego birlikte okula gittim fakat sarıklı ‘Sınıftan çık.’ dedi. ‘Niçin çıkıyorum hocam?’ dedim. ‘Önce baban gelip kaydını yaptıracak sonra geleceksin.’ dedi. Aynı babama koştum, tıpkısı okula koştum, hangi babam geldi okula kaydımı yaptırdı ne dahi sarıklı sınıfa aldı. Kardeşlerim okuldan çıksın alıp eve gideyim diyerek okulun bahçesinde uyurdum.”

Taşoğlu, o zamandan beri okuma çit hasretiyle yaşadığını, henüz bilahare evlenip 4 çocuğunun olduğunu dile getirdi.

“Okuma barı bilmemenin zorluklarını anlatamam”

Çocuklardan benzeri cins namına okazyon gelmediğini tamlayan Taşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Çocuklarımın yuvalarını kurduktan sonraları ‘Bana koridor geldi.’ dedim. Ahali Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğün açtığı kursa geldim. Cenabıhak bin posta razı olsun Esra hocamdan, çokça havari oldu ve kıraat yazmayı öğrendim. Kıraat barı bilmemenin zorluklarını anlatamam. Benzeri dolmuşa üstelik binmek istediğinde 2 harfini okuyana büyüklüğünde meşbu geçiyor. Bilahare bambaşka dolmuşu durduruyorum, ‘Abla kıraat sekreter bulunmayan mu, binmeyecektin sebep durdurdun?’ diyor. Hastaneye gidiyorsun, orada ismin yazıyor bilemiyorsun. Markete gidiyorsun fiyatları bilemiyorsun. Eve faturalar geliyor okuyamıyorsun.”

Taşoğlu, “Kıraat yazma haberi olmak çokça fena hâlde ayrımsız ihtisas. İnanır mısınız, kursa gelirken 7 yaşındaki çocuk üzere çift koşa geldim. Ana ve babalara sesleniyorum, hangi olur çocuklarını okutsunlar. Hiç bilenle bilmeyen aynı evet mu? Herkes okusun bilisiz kalmasın. Ego 4 çocuğumu da okuttum, değme biri iş kadını oldu. Kızım de iş adamı oldu. 4 çocuğumla da çekicilik duyuyorum.” dedi.

2 betik henüz çıkarmaya hazırlanıyor

Kıraat yazmayı öğrendikten sonraları dahi “Duygu Yazısı” isimli koşuk kitabını çıkardığını anlatan Taşoğlu, şunları kaydetti:

“Yazdığım şiirler hep kalbimden geliyordu. Tıpkısı başkasının kitabını okuyup etkilenmedim. Aynı de hayatımı yazdığım kitabım çıkacak. Elan bilahare da askerlere, şehitlere yazdığım ayrımsız kitabım henüz çıkacak. Cenabıhak talih ederse 3 kitabım çıkmış olacak. Bu yazdığım şiirlerim ilkin birlikte vardı amma okuma barı bilmediğim üzere yandaki çocuklarına yazdırıyordum. Belki önceden kıraat yazmam olsaydı acı tatlı ayrımsız edip, saz şairi olabilirdim. Illet olmasın ama okuyamadım. Buna birlerce şükürler olsun.”

Halk Eğitim Merkezi öğretmeni Emine Esra Futbolcu de “Kursta çok başarılıydı, istekliydi. Kısa sürede bir numara ve ikinci rütbe belgesi ile beş diplomasını alarak çıkışlı oldu. Sonra bile ortaokula taşıt yaptırdı.” ifadelerini kullandı.Share: