BM’den İsrail-Filistin şiddetinin çözümü için ‘barış’ vurgusu

Konfedere Milletler (BM) Orta Şark Hazar Süreci Özel Koordinatörü Mektep Çocuğu Wennesland, İsrail ile Filistin arasındaki ateşkesin “kırılgan” olduğunu ve “takat döngülerinin” fakat müstakil tıpkısı Filistin devleti ile İsrail’in birlikte yaşaması halinde duracağını dile getirdi.

Mısır’ın tavassut ettiği ateşkesin “tamlık ölçekli tıpkısı savaşın yırtık vermesinin önlenmesine yardımcı olduğunu” belirten Wennesland, “düşmanlıkların baştan başlamasının yalnızca Filistinliler ve İsrailliler için tahripkâr sonuçları olacağı ve herhangi bir politik ilerlemeyi zorlaştıracağı” üzerine uyardı.

‘Filistin halkı şaşkın’

Filistin’in BM Büyükelçisi Riyad Mansur, Filistin halkının “güçsüz” olduğunu söyledi ve Düzenlilik Konseyi’ni onların korunmasını ulaşmak için harekete geçmeye çağırdı.

Gazze’ye saldırılar

İsrail, akın hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma haset Gazze’deki İslami Cihad’a ait olduğunu argüman ettiği hedeflere ofans başlatmıştı. Saldırılar üzerine Gazze’den İsrail yönüne benzeri seri roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 yavru ve 4 kadının meydan aldığı 44 kişi hayatını kaybetmiş, İsrail tarafındaysa seçkin fert kaybı yaşanmamıştı.

Muhit arasında Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan mütareke 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Fransa: İsrail Gazze’deki ablukayı kaldırmalı

 

Sisi,İsrail Başbakanı Lapid’le Gazze ateşkesini konuştu

 

İsrail, Gazze’den sonra Mağrip Şeria’birlikte da yıkıma başladı

 

İslami Cihad’dan Gazze’deki bırakışma üzere izah

 

BM ve ABD Gazze’deki ateşkesi destekledi

 

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki mütareke uygulamaya girdi

 

Share: