Darülfünun mezunu avrat azamet desteğiyle tonlarca domates üretiyor

Darülfünun mezunu karı celal desteğiyle tonlarca domates üretiyor

ERZİNCAN – Erzincan’bile zinde üniversite mezunu Duyma Aziz devletten aldığı destekle ektiği 10 dönüm tarladan 70 ton domates üretiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde Erzincan’da geçerli yüzdelik 75 hibeli “Eş Girişimcilerin Geliştirilmesi Projesiyle” domates fidesi gerçekleştirme edilen üniversite mezunu müstahsil Duyma Aziz tonlarca domates üretiyor. Köyde ki vatandaşların “yapamazsın” demelerine aldırış etmeyen Eren mevsim süresince bile kadınları tarlada çalıştırarak istihdam üstelik sağlıyor.

Köyde ilk defa domates yetiştiren ve ürün elde fail Duyma Eren, ‘Darülfünun mezunu kadının çiftçilik yapamaz’ dediği köyde devletin desteğiyle üretime başladığını belirterek, “Erzincan Hacı Yüksek Palangasında istihsal yapmaktayım. Kısaca 10 dönüm aynı alanda domates üretimi yapıyorum. Burada fidelerimizi mayısın sonu kadar dikmeye başladık. Yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlamaya çalıştım. 60-70 titrem kadar domates verimi bekliyoruz. Tabi kim domates üretimi ağırlık. Avrat üreticinin desteklenmesini istiyorum. Çünkü ben çok zorluklarla bu üretime başladım. Herkesin ‘Üniversite mezunu kadının çiftçilik yapamaz’ dediği köyde ben bu üretimi Ekincilik İl Müdürlüğünün desteğiyle yapmaya çalıştım. Haddinden Fazla büyük güçlükler yaşadık. En büyük zorluğumuzu satarken yaşıyoruz. İnşallah önümüzde ki sene dahi ayrımlı ürünlerle ilimize yardım arz etmek istiyorum, istihsal anlamında kadın namına genişlik şişman isteğim bu. Ben bayanları istihsal yapmaya çağırma ediyorum. Bayan üreticilerin maddi manevi desteklenmesi gerekiyor”

Sonuç kendisine verdiği mesajda “Türkiye üretiyor, üretimde ego bile varım” ifadelerini kullandı.

Share: