Şırnaklı torunlar ruz tutulmasını izledi

Şırnaklı ayrıntılar tarih tutulmasını izledi

ŞIRNAK – Ayın gündüz ve acun arasına girmesiyle oluşan parçalı güneş tutulması, Şırnak’tan izlendi.

Şırnak İl Milli Yetişek Müdürlüğü ARGE birimi Şırnak’ta gözlenebilen modüler gün tutulması amacıyla hususi aktiflik düzenledi. Etkinlik boyunca güneş gözlemine akla yatkın teleskoplarla öğrencilere gözlem yaptırıldı. Şırnak Cumhuriyet Altını Meydanında yapılan etkinlikte, öğrencilere önce bilgi kitapları okutuldu, Gökevi çadırında âlem üzerine bilgiler verildi. Daha sonra parçalı tarih tutulmasını öğrenciler teleskoptan izleyerek nefes kesici bire bir güneş tutulmasına şahit oldu. Aktiflik hakkında izah eden Vukuf Bilimleri Öğretmeni Erdem Bakkal, öğrencileri ile yıldız bilimi etkinlikleri düzenlediklerini belirtti.

Şırnak Valiliği ve İl Milli Terbiye Müdürlüğünün destekleri ile öğrencilere dünya etkinlikleri ile buluşturduklarını belirten Bakkal, “Âlem etkinliklerimiz, tün gözlemleri ve sıra sıra gözlemleri ile bitmeme ediyor. Bu dönme heybetli bire bir ahit o yüzden 200 öğrencimiz ile buradayız. Öğrencilerimiz ile bilgi kitaplarını okuyoruz. Planetaryum çadırında çağ karşı, devir patlamaları, zaman rüzgarları ve gün ile ait bilgiler veriyoruz. Benzeri zamanda birlikte güneş tutulması gerçekleşiyor. Popülarite ile ait üstelik gün tutulması gözlemliyoruz. Öğrencilerimiz burada modüler tıpkı güneş tutulması izleyecekler. Türkiye birlikte 5 sene bilahare esasen olabilecek benzeri durumdur. 2027 yılında çağ tutulmasından bahsediyoruz. Esasta özel bire bir temel astronomik bire bir asıl tanıklık etmelerini istedik” dedi.

Öğrencilerin meraklı ve güzel sorular yönelttiklerini rapor fail Bakkal, “Karye okullarını ayrımsız zamanda geziyoruz. Etkinliklerimizi köy okullarında de yapıyoruz. Öğrencilerimizi bilimi nikbet eden, bilimi dost insanlar haline aktarmak istiyoruz. Zira kâffesi bir bilgin adayıdır” şeklinde konuştu.

Share: