TPAO Genel Müdürü Âlim, gaz kontrol ve tart faaliyetlerini değerlendirdi Açıklaması

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, “Oruç Reis gemimiz, kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’da bakir görevlere yönlendirilmek üzere hazırlanıyor. Andıran aynı tarihte onun da görev süresi yeniden başlayacak.” dedi.

Dünya Yer Yağı Jeologları Birliğince Trabzon’de tıpkı otelde planlı Karadeniz’birlikte Kontrol, Üretim ve Süper Nahiye Düşüncesi Konferansı’na katılan Âlim, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Daha geçmiş Bükreş ve Batum kabilinden Karadeniz’in değişik şehirlerinde düzenli namına yapılan konferansa bu kat Trabzon’un sülale sahipliği yaptığını belirten Bilimci, hele Karadeniz’birlikte TPAO’nun yaptığı keşiflerden bilahare ortaya sâdır potansiyeli henüz iyi nüfuz etmek ve daha gani görmek amacıyla yer yağı jeologlarının birbiriyle beceri düşün alışverişini andırmak için benzeri arada olduğunu söyledi.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki icraat

Bilgin, Fatih etüt gemisinin 21 Ağustos 2020’birlikte Karadeniz’birlikte Türkiye’nin tarihindeki arz büyük doğal gaz keşfini yapmasının peşi sıra Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda düzenlenen çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Âlim, şöyle devam etti:

“Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın geliştirilmesi faaliyetleri içerisinde belirleme kuyularını test ederek esasta rezervuarın davranışını henüz ferah fark etmek üzere yaptığımız icraat iri tıpkı kolaylıkla devam ediyor. Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda yaptığımız çalışmalar, karada yapılan doğal gaz el işi tesisleri, denizde yapılan borazan hatları ve bahir tabanı konveksiyon sistemleriyle alay malay üç asıl ayrı grup halinde birbirinden müstakil olarak yürütülüyor. Bu çalışmaların anne hedefi, Ev 2023’te önceki gazı sisteme konfirmasyon edebilmek için kurulmuş vaziyette. Türkiye, çıktı Karadeniz baseninde yaptığı çalışmalarla bu arada hem operasyonel kabiliyetini herkese, dünyaya, dünya erke sektörüne ispatlamış ve geliştirmekte olan benzeri mevki konumunda. Temel hedefimiz 2030 yılına büyüklüğünde Türkiye’nin gaz ihtiyacının tamamını karşılayacak hamleleri muktedir olmak.”

Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın geliştirme projesinin kara tesisleri ayağının Filyos’ta olduğunu anımsatan Bilimci, “Denizden boru hatlarıyla gelen gaz, Filyos’ta işlenerek millî şebekeye tasdik edilecek. Deniz tabanına kurduğumuz sistemler ve boru hatları, yağız tesisleriyle beraber herkes eksiksiz olacak.” dedi.

Bilimci, bütün projelerde yerli eş ve hisse senedi gücüne şişman ehemmiyet verdiklerini, bundan ufuk evcil mühendis ve teknikçi eklemek, Türkiye’nin yer yağı endüstrisindeki eş kaynağını geliştirmek amacıyla Yükseköğretim Oturmuş gelişim birliğinde, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Çığır Yüksekokulunda (MYO) dolay lisans programı açılmasını sağladıklarını söyledi.

Bölümün elan ilk yılında Türkiye’nin sunu yüksek puanlı MYO bölümlerinden biri haline dönüştüğünün altını çizen Bilim Adamı, “Şipşak arkasından da lisans öğrencileri için burs programı geliştirdik. Bu programa üstelik Türkiye’nin evvel 1000’i içerisinden 10 öğrenci başvurmuş durumda. Bu sayının her an artacağını düşünüyoruz. Gençlerimize; bize, kurumumuza ve ülkemizin geleceğine duydukları büzük amacıyla teşekkürname ediyoruz. Bizim dahi görevimiz, gençlerimizin bu güvenini boşa çıkarmamak ve onlara katiyen utangaç olmamak Allah’ın izniyle.” diye konuştu.

“Karadeniz’in herhangi bir köşesini adım adım tarayacağız”

doğal gaz taharri faaliyetleri kapsamında Kalaba ve Ünye’dahi yapılacak çalışmalara de değinen Âlim, sismik araştırı yapacak Barbaros Hayrettin Ağırbaşlı gemisinin Ünye Limanı’na geldiğini anımsattı.

Barbaros Hayrettin Vakur gemisinin, Karadeniz’in itidalli ve maşrık kısmında artan sismik açıkları izafe etmek amacıyla görevine bitmeme ettiğini belirten Âlim, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede biz Karadeniz’in tamamını ayrımsız süper basen namına ele alıyoruz. Zaten bugünkü toplantının amaçlarından birisi bile bu olgu üstünde düşün alışverişinde yatmak. Bütün bu süreci çakozlamak üzere, jeolojiyi sezmek için esasta sismik çalışmalara gerekseme var. Barbaros Hayrettin Vakur gemimiz bu sismik çalışmaları berhava etmek amacıyla görevlendirilen gemilerden tıpkısı tanesi. Ayrımsız diğeri da Oruç Başbuğ gemimiz. Oruç Başkan gemimiz dahi kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’bile kullanılmamış görevlere yönlendirilmek için hazırlanıyor. Yakın benzeri tarihte onun dahi görev süresi gine başlayacak.”

Kalabalık, Ünye ve Karadeniz’deki gayrı bölgelerde potansiyel vadeden sahaların, öncelik verdikleri alanların olduğunu ve buralarla ilişik çalışmaların hareket planı çerçevesinde bitmeme ettiğini anlatan Âlim, “Barbaros Hayrettin Rabıtalı gemimizden ati veriler, sondajlardan aldığımız doneler hep bunların hepsi esasen bu gelişim planının içerisinde. Öncelikleri kimi vakit değiştirebilir, öne alınabilir, biraz henüz ertelenebilir ama anne bakımından söylenmesi müstelzim şu; Karadeniz’in değme köşesini adım adım tarayacağız ve kazıyacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: