Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunlarını ahbaplık mücadelesinde sona geliniyor

Üçüncüzade Ömer Vakarlı’nın torunlarını ahbaplık mücadelesinde sona geliniyor

GÜMÜŞHANE Üçüncüzade Ömer Ağırbaşlı’nın varislerinin Trabzon’bile kâin Güzelhisar Kalesi’nin da içerisinde bulunduğu arazinin tasarruf hakkını kabul etmek üzere uzun yıllardır verdikleri türel mücadelede sona gelindi. 28 Ilkgüz’de Torul Esas Hususiyet Mahkemesinde açılan davadan müspet sonuç çıkması halinde vakıflarını kuracak varislerin Ilkgüz ayında Ankara’birlikte açacakları ‘Galle Fazlası’ davasının arkası sıra arazinin tasarruf hakkına erbap olup olamayacakları belli olacak.

Trabzon’birlikte 13’üncü yüzyılda Cenevizliler döneminde mensur edilen tarihi Güzelhisar Kalesi’nin üstelik süresince düzlük aldığı arazinin 1737-1745 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Trabzon Valiliği görevini üstlenen Gümüşhaneli Üçüncüzade Ömer Gösterişli’evet ait olduğunu ve oyunbozan olduklarını tescilleyen torunlarının mufassal yıllardır sürdürdükleri türel süreçte sona aşamaya gelindi. 28 Eylül tarihinde Torul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek varlık kurma davasının sonucuna göre vakıflarını kuracaklarını belirten tarihçi-yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu, elan sonra Ankara’bile açacakları ‘Galle Fazlası’ davasının sonucunda kermen arazisinin kullanım hakkına cemaat olacaklarını belirtti. Arazinin kişilere devredilemediğini ve bu nedenle dünyalık kurmanın son süreçte kilit görkem oynadığını belirten Üçüncüoğlu, “Türk ve Mütedeyyin benzeri sülaleyiz tığ. Bizim sülalemizde 4 pasaj ağır var. Bunlar bütün bizim sülalemizden gelme. Tığ devlete yardım ettik, büyüklük için çalıştık, devlete emek verdik tığ. Hakkımızı istiyoruz bambaşka hiçbir madde istemiyoruz” diye konuştu.

“Elimizde padişah fermanları da var”

Dava sürecinde sundukları belgelerin içerisinde şehriyâr fermanları bile olduğunu tamlayan tarihçi-yazar Adnan Güngör Üçüncüoğlu, “Biz kalenin dahi içerisinde bulunduğu arsayı ahzetmek istiyoruz. Bu arsayı Üçüncüzade Ömer Gösterişli 5 kişiden tapusuyla beraber aldı ve bu tapuyu o zamanki saraya marifet verdi. İzin aldı, ego burada bir ev yaptıracağım dedi, o da cevaz verdi. Bildiğiniz üzere Heybeliada’de Rumların aynı kilisesi var, burayı kabul etmek üzere 50 yıl savaş ettiler. Heybeliada, Hatay’da aynı kilise ve İstanbul’birlikte bire bir kilise elan var bunları Rumlar aldı. evet biz Rum değiliz aynı özdek değiliz burası bizim dedemizden kalma tapulu ayrımsız meydan. Bu tapu 2013 yılında alındı daha 10 sene olmadı. Trabzon’üstelik kadastro çalışmaları dolayısıyla tığ bunu aldık. O zaman kadastro bize vermeseydi dahi bunu hazine üzerine, askeriye konusunda, karayolları konusunda yahut vakıflar konusunda ne yapmadılar. Burada ne yazıyor maliki Üçüncüzade Vakfı, tapuda yazan toprak Trabzon’un yarısı fehamet. Biz yarısını istemiyoruz ki, bizim vatandaşın yeriyle işimiz namevcut. Vatandaşın yerini tığ istemiyoruz. Zamanında almış tapu yaptırmış tığ bunu istemiyoruz. Bizim isteğimiz şu anda askerlik ve karayollarının elinde olan düzlük. Orası de 4 dönüme andıran tıpkı meydan. Biz onun peşindeyiz. Elimizdeki kitabın içre bildirme azından 100 sunum vesika ve bilgi var. Halife fermanları var, emirnameler var, Trabzon Valilerinin fermanları var. Bunlar belgedir. Bu belgeler nedeniyle tığ orada hak sav ediyoruz. Tığ Osmanlı arşivlerinden kendimize bakarak belge tertip ettirmedik.” dedi.

“Burayı Trabzon Belediyesine kiralayacağız, biz kirasını alacağız”

28 Eylül’da kazanç kurmak üzere son davaya gireceklerini belirten Üçüncüoğlu, “Eylül’ün 28’inde Torul Temel Ülfet Mahkemesinde tıkır inşa etmek amacıyla son mahkememiz var. Tıpkı dahi bu ayın içerisinde Ankara’dahi ‘Galle Fazlası’ için dava açacağız. Tığ burada kullanım hakkını istiyoruz. Tığ burayı aldık diyelim, birtakım diyor kim familya yapacaksınız, kimi diyor otel yaptıracak. Devletin malının konusunda, aile, otel olamaz tığ bunun bilincindeyiz. Bizim yapacağımız burada o güzelim yeri askeriyenin elinden çevirmek, zira askeriyenin tasarrufunda askerlik kendisi eğleniyor, piknik yapıyor askeri amaçlarla kullanmıyor kim orayı. Tığ orayı alacağız Trabzon halkına açacağız. Kendimiz yapamasak de burayı Trabzon Belediyesine kiralayacağız tığ kirasını alacağız. Kasıt bu. Bizim gayemiz şu anda maddesel tıpkı husus değil, bizim gayemiz şu anda orayı alıp Trabzon halkına yapmak.” diye konuştu.

“Devlete müzaheret ettik, devlet amacıyla çalıştık, devlete emek verdik, hakkımızı istiyoruz”

Devletin tasarruf hakkını vermeyeceğini söylemesi zımnında sorun açtığını söyleyen Üçüncüoğlu, “Bizim kullanma hakkımızı versinler ben devletten 5 sene geriye çevrilmiş parasını istemem. Izzet şu anda vermeyeceklerini söyledikleri amacıyla tığ sav açmak zorunda kalıyoruz. O davayı üstelik kısa ayrımsız süre içerisinde bitireceğiz, zira hakkımız bu. Rumlar pekâlâ almışsa, Ermeniler elbet almışsa bambaşka azınlıklar lacerem almışsa biz üstelik hakkımızı istiyoruz. Türk ve Mütedeyyin ayrımsız sülaleyiz biz. Bizim sülalemizde 4 modül ciddi var. Bunlar hep bizim sülalemizden hulul. Tığ devlete arkalama ettik, azamet üzere çalıştık, devlete emek verdik biz. Hakkımızı istiyoruz apayrı tek molekül istemiyoruz. Orayı bölüt açacağız. Bu benimle olmasa üstelik benden sonradan gelenlerle olacak. ya alacağız ya alacağız, bunun apayrı yolu namevcut. Türkiye Cumhuriyeti hususiyet devleti, oymak devleti değil. Tığ tapulu olan yerimizi istiyoruz, alacağız de. Şu anda oraya Üçüncüoğlu Kalesi yazılsın ben kendi hakkımdan vazgeçeceğim. Ben 76 yaşındayım bu saatten bilahare benim parayla pulla bile işim olmaz. Ben Trabzon Belediyesine dahi veririm orayı, onlar kullanırlar elan gani yaparlar bize de icar bedeli hangi verirlerse, bizim de fakirlerimiz var.” ifadelerini kullandı.Share: