Veca haberleri… Çek yapımı macera filmi Ağrı’da çekiliyor

Dert’nın Doğubayazıt ilçesinde, Pakistan’da teröristlerce kaçırılan iki Çek kızın, kurtarılma çalışmalarını laf düz macera kırcı “The Extractors” beyaz perde filminin çekimleri yapılıyor.

Ağrı Dağı, İshak Kâmil Sarayı, Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntıların olduğuna inanılan düz ve Şimşek Taşı Çukuru özellikle kalkmak için birçok tarihi ve katıksız güzelliğiyle dünyanın herhangi bir yerinden gezici çeken Doğubayazıt, serencam yıllarda bölgede huzurun sağlanmasıyla yabancı göstergeç kanallarının üstelik ilgisini çekiyor.

Türkiye Film Komisyonu’nun çalışmalarıyla güzeşte yıl dünyaca ünlü Amerikan televizyon kanalı History Channel’in Nuh’un Gemisi’hangi ait kalıntıların olduğuna inanılan alanın belgeselini çekmesinin arkası sıra bu sene üstelik Çekya’dan yapımcılar gelişim yoğun film çekimi amacıyla bölgeye geldi.

Yapımcılığını Kayırıcı Dvorak’ın, yönetmenliğini ise Roman Kasparovsky’nin yaptığı “The Extractors” sinema filmi, Pakistan’de teröristlerce kaçırılan Çek vatandaşı iki kızın, ülkelerinin istihbaratı vasıtasıyla diplomatik ve fiziksel faaliyetlerle kurtarılma çalışmalarını bahis alıyor.

Yöre halkı de film sahnelerini gönülden strateji ediyor

İshak Ağırbaşlı Sarayı’na mümasil noktada çekimlerine başlanan filmin bazen sahneleri için de Van’a gidilecek.

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve kameraman Sait Apotr, AA muhabirine, filmin önümüzdeki sezonda Çekya’de gösterime gireceğini ve arsıulusal film festivallerine da katılacağını söyledi.

Filmin bu bölgede çekilmesinin tanıtımın birlikte kazançlı adına bile getirisinin de olduğunu ifade fail Havari, şöyle konuştu:

“Bu bölgenin yeğleme edilmesinin nedeni Gün Doğusu Anadolu’nun natürel bire bir film platosu olmasıdır. Türkiye Film Komisyonu namına 2013 yılında Türkiye’nin saf film platolarını öncelikle Hollywood film imal şirketlerine haberleşme imkanımız oldu. Özellikle Los Angeles’te yaşadığım ahit içerisinde bir nice yapım şirketiyle musahabe imkanımız oldu. Bu nedenle Doğubayazıt’ta film çekiliyor. Çekimlerin hep bire bir ay sürecek. Bu hafta Doğubayazıt’ta çekimler yapıldı, ati hafta birlikte Van’bile, sonrasında üstelik senaryoya göre Doğubayazıt’ta çekimler bitmeme edecek.”

Apotr, filmin temel yaşanmış bire bir hikayeden laf alındığını belirterek, olayın Pakistan’dahi geçtiğini ama Türkiye’nin katıksız bir film platosu olması nedeniyle filmin Doğubayazıt ve Van’dahi çekilmesinin tercih edildiğini anlattı.

“Film üzere 20’ye andıran domestik ekibimiz fariza yapıyor”

Türkiye’nin film platosu olmasının birlikte, imkanların dahi Avrupa standartlarıyla yarıştığını vurgulayan Havari, “Kol ve takım kendisine temas türlü imkan Türkiye’da var. Şu zaman bu film üzere 20’ye mümasil yerli ekibimiz fariza yapıyor. 20 civarında asıl kol Çekya’dan geldi. Buraya ilk namına 3 sene önce geldiğimde Discovery Channel için Doğubayazıt’ta Nuh’un Gemisi belgeselini, güzeşte sene da History Channel amacıyla Nuh’un Gemisi belgeselini çektik. Bu yıl de bu sinema filmini çekiyoruz. Bunlar artarak bitmeme edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Sinema, film ve belgesellerin tıpkı yerin tanımında şişman şan oynadığına meni fail Havari, şunları kaydetti:

“Film Doğubayazıt, Van ve Çekya’nın başkenti Prag’üstelik çekiliyor. Eskiden doğuda az buçuk düzenlilik sıkıntısı vardı ama bu serencam geldiğimde dahi gördüm kim insanlar çokça şen tıpkısı şekilde Avrupa, Amerika, İngiltere ve Hindistan’dan buraya geliyor. Ayrıca kaldığım hotelde bu sabah Hintlilerle dostane ettim. Nuh’un Gemisi’ni görmeye geldiklerini söylediler. Nereden duyduklarını sorduğumda üstelik belgeselde izlediklerini söylediler. Bu yaptığımız işin hangi büyüklüğünde akilane ve yerinde olduğunun göstergesidir.”

Share: